Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts budžetā vai pašvaldību budžetos (pamatbudžetā vai speciālajos budžetos), kas nav maksājums par noteiktas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu un nav soda naudas, pamatparāda palielinājuma naudas un nokavējuma naudas maksājums, kā arī nav maksājums par valsts kapitāla vai tā daļas izmantošanu. Minētais termins piemērojams arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
1.1 Efektīvas nodokļu sistēmas izveides pamatprincipi.
1.Ekonomiskā efektivitāte
Nodokļu sistēma nedrīkst izjaukt efektīvu resursu sadalīšanu valsts ekonomikā. Ar nodokļu sistēmas palīdzību var ietekmēt situāciju, kad nepārdomātas situācijas dēļ, kapitāls tomēr aizplūst no valsts, kas negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību.
Piemēram, Latvijā likumā „Par ārvalstu ieguldījumiem Latvijas Republikā” bija paredzēti nodokļu atvieglojumi, kas orientēti uz ārvalstu ieguldījumu piesaistīšanu. Faktiski šie atvieglojumi radīja nevienlīdzīgas konkurences apstākļus starp pašmāju un ārvalstu uzņēmējiem. Pie tam, lai izvairītos no nodokļu mazināšanas, daži vietējie uzņēmēji dibināja it kā ārvalstu uzņēmumus, kaut gan kapitāls piederēja pašmāju uzņēmējiem. Tāpēc 1995. gada aprīlī šie atvieglojumi tika atcelti.
2.Vienkārša administrēšana
Nodokļu sistēmai jābūt pēc iespējas viegli un lēti pārvaldāmai. Veidojot nodokļu sistēmu, nepieciešams izvērtēt to administrēšanas kārtību un mehānismu, novērtējot nepieciešamās izmaksas nodokļu iekasēšanai.…