Cilvēki gurķus pazīst un lieto jau aptuveni 6000 gadus, tie ir vieni no vissenākajiem kultūraugiem. To audzēšana ir izplatīta ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā. Gurķi tiek audzēti gan svaigam patēriņam, gan arī pārstrādei (skābēti, marinēti, sālīti). Visvairāk gurķi tiek patērēti svaigā veidā. Neskatoties uz samērā lielo gurķu importa īpatsvaru, svaigo gurķu patēriņš gada laikā ir ļoti atšķirīgs - vasarā patērē daudz vairāk nekā ziemā. Gurķu audzēšanas apjomi Latvijā ar katru gadu palielinās.
Latvijā nav droši gurķus audzēt atklātā laukā, jo bieži vien laika apstākļi gurķiem nav labvēlīgi. Tāpēc ir grūti ieplānot gaidāmo ražu un slēgt piegādes līgumus ar pārstrādātājiem. Tomēr daļa zemnieku joprojām gurķus audzē laukā. Neatkarīgi no lielajiem gurķu audzētājiem, puse no Latvijā patērētajiem gurķiem tiek izaudzēti pašu spēkiem - mazdārziņos.
Kā zināms, šī dārzeņa audzēšana ir izdevīga ne tikai mazdārziņos, bet arī siltumnīcās un laukā lielākās platībās. Uzlabojot audzēšanas tehnoloģijas un ieviešot ražīgākas šķirnes, gurķu audzēšanas efektivitāte aizvien paaugstinās.
Mana kursa darba tēma ir lauka gurķu audzēšanas paņēmieni, to salīdzinājums un ekonomiskais vērtējums.
Kursa darba mērķis ir izpētīt lauku gurķu audzēšanas paņēmienus, salīdzināt tos savā starpā, dot ekonomisku vērtējumu, kā arī vispārēji iepazīties ar lauka gurķu audzēšanu.
Kursa darba uzdevums ir aprakstīt lauka gurķu audzēšanu kopumā un audzēšanas paņēmienus, aprēķināt bruto segumu gurķu audzēšanai ar tiešo sēju un audzējot ar dēstiem.…