Visa pasaulē tiek izmantota maksājuma bilance, ar kuru saprot tieši ārējo vai starptautisko maksājumu bilance un kurā apkopo visus datus par naudas kustību pāri valsts robežām. Citādi, maksājumu bilance ir statistikas pārskats par ekonomiskajiem darījumiem starp vienas valsts rezidentiem un pārējo pasauli (nerezidentiem) noteiktā periodā (mēnesi, ceturksni, gadā).
Latvijas maksājuma bilance attīstība ir sadalīta sekojoši:
- līdz 1990. gadam, 1991. gadam, kad PSRS ietvaros naudas kustība pāri PSRS robežām tautsaimnieciski tika vadīta centralizēti no Maskavas, bet iedzīvotāju vajadzībām par iemaksātiem rubļiem ārvalstīs izsniedza transfertu valūtā, turklāt ļoti ierobežotos daudzumos. Uz ārvalstīm līdzi drīkstēja paņemt ne vairāk kā 30 rubļus banknotes (3 × pa 10 rubļiem), kuros obligāti bija jāatved atpakaļ. Maksājuma bilances aprēķini par šo periodu netika publicēti un, šķiet, arī netika aprēķināti.
- no 1992. gada līdz aptuveni 2006. gadam, kad darbojas Latvija nauda. Izveidojot Latvijas Banku, atverot robežas brīvai personu, preču, pakalpojumu, naudas un kapitāla kustībai pāri robežām, sāka veidoties priekšnoteikumi maksājuma bilances izveidošanai un tika uzsākts darbs tā sagatavošanai. Pirmās bilances sāk publicēt ar 1993. gadu. Pēdējos gados maksājuma bilance tiek sagatavotas pa gadu, ceturkšņiem un mēnešiem. …