Šī darba mērķis ir papildināt zināšanas, kas saistītas ar informācijas tehnoloģijām, precīzāk, apskatīt Windows failu sistēmas.
Kā zināms mūsdienās ir vērojama tendence, ka viss strauji attīstās, jo īpaši informāciju tehnoloģijas. Līdz ar to arī operētājsistēmas Windows ražotāji nav sēdējuši uz vietas un ir nonākuši līdz OS Windows XP, reizē attīstot failu sistēmas no FAT līdz NTFS.
Kā jau daudziem cilvēkiem, kas vairāk vai mazāk ikdienā lieto datoru, arī man nācās saskarties ar tādu jēdzienu kā failu sistēmas (file system).
Ar failu sistēmām pārsvarā ir saskārušies tie, kuri ir formatējuši, dalījuši cieto disku vai arī uzstādījuši uz tā operētājsistēmu. Veicot šīs darbības, nākas izvēlēties, kādu failu sistēmu uzturēs cietais disks. Kā zināms failu sistēmu ir ļoti daudz un tās ir domātas priekš tādām operētājsistēmām, kā Linux, Unix un Windows.
Mūsdienās lielākā daļa datorlietotāju izmanto operētājsistēmu Windows, tāpēc arī nolēmu apsakstīt savā referātā OS Windows izmantojamās failu sistēmas, tās ir: FAT, FAT32 un NTFS. Katrai no tām ir savi plusi un mīnusi.
Manuprāt daudziem nav skaidrības, kas ir failu sistēmas, kādi ir to uzdevumi un funkcijas, tāpēc ceru, ka mans darbs ieviesīs skaidrību saistībā ar šiem jautājumiem.
Referātā tiks apskatīti tādi jautājumi, kā:
Cietā diska vispārīgie darbības principi,
FAT diska struktūra,
Failu sistēmas FAT16, FAT32 un NTFS.
Katram lietotājam cietais disks kalpo kā datu nesējs, uzglabātājs. Tomēr reti kurš lietotājs zina, kā un kādā veidā šie dati tiek izkārtoti uz tā.
Vinčesteris parastam lietotājam vizuāli atgādina plakanu plastmasas kastīti ar spīdīgu metālisku vāciņu. Neskatoties uz to, tas sastāv no atmiņas un vadības mikroshēmām, diskdziņa un galviņu dziņa, dažiem magnētiskiem diskiem, kuri ir uz vienas ass. Dati atrodas diskiem no abām pusēm, un nolasās/ierakstās ar galviņu palīdzību.…