Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:106316
 
Author:
Evaluation:
Published: 26.10.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

2. lekcija. Mūsdienu starptautiskā sistēma: mazu valstu iespējas un ierobežojumi.

Viens no mazo valstu veiksmīgas darbības nosacījumiem ir pareizas, uz objektīvu nosacījumu izvērtēšanas balstītas, ārējās un drošības politikas stratēģijas izvēle.
19. gadsimtā starptautiskās attiecības bija lielu valstu monopols. Mazo nacionālo valstu pastāvēšana tika uzskatīta kā izņēmums no kopējās likumības, ka visu valstu attīstības tendence ir kļūt lielākām, atļaujot un pievienojot citas zemes un valstis. Kopš tā laika stāvoklis ir mainījies.
Teorētiskie uzskati par mazu valstu pastāvēšanu starptautiskajā sistēmā un to uzvedību ir attīstījušies pakāpeniski un viļņveidīgi. Jo vairāk pieauga mazo valstu iespaids starptautiskajā sistēmā, jo radās vairāk pētījumu. Mazas valstis daudz nopietnāk nekā lielvalstis nodarbojas tieši ar savas pastāvēšanas problēmām, un atšķirībā no lielvalstīm mazu valstu ārpolitiku daudz vairāk iespaido ārējā iedarbība, un tādēļ arī būtu svarīgi izskaidrot un analizēt mazu valstu politiku.
Saskaņā ar reālisma jeb spēka vai varas politikas pieeju, kas raksturīga lielākajai daļai pētījumu, pasaule ir politisko spēku cīņa un valstu uzvedību starptautiskajā sistēmā nosaka divas lietas – to varas nodomi attiecībā uz tām. Mazas valstis dažkārt vispār netiek uzskatītas par tādām, kuru spēks vai viedoklis būtu jāņem vērā. Atbilstoši šai pieejai tiek norādīts, ka mazām valstīm ir tikai trīs iespējas iegūt sev drošību – pieslieties kādai lielvalstij, cerēt uz spēku līdzsvara saglabāšanu starp lielvalstīm vai uzturēt neitralitāti.
Pasaules politiskās sistēmas analīzes teorija uzskata starptautisko sistēmu pirmkārt par saimniecisku sistēmu, kas sastāv no vienībām – nacionālajām valstīm.
Saskaņā ar strukturālo teoriju starptautisko attiecību pētīšanā valstis tiek kārtotas noteiktā hierarhijā.
Anete Beikere Foksa, darbs rakstīts saskaņā ar spēka politikas teorētisko pieeju, tomēr tiek parādīts, ka mazām valstīm ir arī manevra iespējas, kas ir atkarīgas no daudziem faktoriem – ne tikai no lielvaru savstarpējām attiecībām un darbībām pret mazām valstīm, bet arī no mazo valstu iekšpolitiskiem faktoriem, ģeogrāfiskā stāvokļa, gan arī, no tā, cik ilgi tās ir starptautiskās sabiedrības locekles.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,48 €
Work pack Nr. 1210331
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register