Politika ir plaša zinātne. Tā ir viena no sociālajiem institūtiem, kas sabiedrībā veic savas funkcijas, darbības, kas vērstas uz sabiedrības dzīves normu un kārtību izmaiņu. Politika aptver visdažādākās dzīves sfēras, virzienus. Bet lai gūtu labākus panākumus, sasniegtu noteiktus mērķus, ir nepieciešams apvienoties. Pamatu organizētai politiskai darbībai veido ideoloģija – iekšēji nepretrunīgu ideju kopums par sabiedrības pašreizējo stāvokli un vēlamo attīstības virzienu nākotnē.
Ideoloģijas pamatdarbības ir pašreizējās situācijas izvērtējums, nākotnes sabiedrības modeļa apraksts, tā sasniegšanas veidi un paņēmieni kā to sasniegt. Ideoloģijai ir savi galvenie virzieni: konservatīvisms, liberālisms, sociāldemokrātija, marksisms-ļeņinisms un nacionālisms.
Savā darbā vēlos pievērsties ideoloģijas virziena – nacionālisma izpētei, tātad mans darba mērķis ir: nacionālisma kā ideoloģijas izpēte.
1.Ideoloģijas raksturojums
Politikas teorijas savā būtībā ir politikas ideoloģijas. Tās veido politiskās domas garīgos pamatus, kas nosaka politikas virzienu (mērķi), būtību un saturu. Šajā aspektā politika cieši saskaras ar vēsturi, jo katra politiskā ideoloģija ietver attiecīgās vēstures izpratnes teoriju vai balstās uz to.
Kas ir ideoliģija? – Ideoloģija ir cilvēku šķiru, partiju uzskatu un ideju sistēma, kura pauž cilvēku, šķiru, partiju, politikas un varas subjektu uzskatus, intereses, mērķus, centienus, prāta ievirzi, kā arī attieksmi pret īstenību, aptverot konkrētu laikmeta paaudzi, sabiedrisko kustību, mākslu, literatūru utt. līdz pat pasaules uzskatam un dzīves pozīcijai. …