Deviance – novirze no sabiedriskām normām, neatļauta rīcība. Tās ir vairākas:
noziedzība – par to atzīstama tikai pretlikumīga rīcība, darbība vai bezdarbība, kuras noziegums ir kriminālkodeksā.
narkomānija
alkoholisms
prostitūcija
pašnāvība
datoratkarība un azartspēles
Pēdējās simtgades laikā pasaules sabiedrība pakāpeniski ir iepazinusi jēdzienu „atkarība no kādas vielas” un sapratusi, ko tas nozīmē.
Atkarība nerodas tukšā vietā, ir jābūt zināmiem apstākļiem, kas to veicina. Dzīve parāda, ka daži darbības veidi var radīt atkarību. Atkarība ir tādas sabiedrības iezīme, kura nemāk dziedēt pati sevi, kurai nav tolerances pret sāpēm, un nav pacietības mainīties.
Cilvēku, kurš jau ir kļuvis atkarīgs no kādas uzvedības (vielas) formas, bet kurš vēl neatzīst, ka viņš vairs nav spējīgs kontrolēt savu uzvedību, raksturīgākā iezīme ir noliegums.
To brīdi, kad robeža starp aizraušanos un atkarību ir pārkāpta, pats atkarīgais to saprot pēdējais, jo kategoriski cenšas to noliegt. Pirmie to ievēro piederīgie un kolēģi, jo cilvēks zaudē savu sociālo aktivitāti.
Vēl pirms 100 gadiem narkomānija nepastāvēja kā sociāla masu problēma. Pašas ’’smagākās’’ narkotikas varēja nopirkt visās aptiekās bez īpašas receptes.
Narkotika – viela, kura nokļūstot organismā, izmaina cilvēka sajūtas un izturēšanos. Narkotiskās vielas ir kaitīgas cilvēka veselībai un var pat cilvēku nogalināt.
Veselība ir pilnīgas fiziskas, garīgas un sociālas labklājības stāvoklis, nevis tikai slimības vai nespēka trūkums.
Termins „narkotiska viela” ietver sevī trīs kritērijus – medicīnisko, sociālo un juridisko:
1. Medicīniskais kritērijs – vielai ir raksturīga specifiska iedarbība uz CNS (stimulējoša, sedatīva, halucinogēna u.c.) un tā spēj izraisīt atkarību.
2. Sociālais faktors izpaužas bīstamībā, ar kādu narkotiku lietotājs apdraud gan sevi, gan sabiedrību, jo, nonācis narkotisko vielu atkarībā, viņš ir spējīgs izdarīt visu, pat noziegumus, lai tikai saņemtu kārtējo devu.
3. Juridiskais kritērijs – viela par narkotiku tiek atzīta valsts likumdošanā, ņemot vērā medicīniskos un sociālos kritērijus.
Toksiskas vielas – vielas, kas rada mazāku atkarību un nav juridiski atzītas par narkotikām.
Narkotiskās un psihotropās vielas, kas izraisa psihisku un fizisku atkarību, ir ļoti dažādas pēc ķīmiskās uzbūves un farmakoloģiskās darbības.
Tolerance ir mazināta reakcija uz atkārtotām zāļu devām, kas izveidojas šūnām pierodot pie šīm zālēm. Tādejādi laika gaitā mēs varam pierast pie zālēm un kļūt atkarīgi.
…