Mūsdienu sabiedrībā naudai ir būtiska nozīme ne tikai katra cilvēka, bet arī visas sabiedrības dzīvē. To var uzskatīt par vienu no būtiskākiem cilvēces sasniegumiem. Valstī funkcionējoša naudas sistēma var vai nu sekmēt, vai nu bremzēt tās tautsaimniecisko izaugsmi. Nacionālā nauda ir arī viena no valsts neatkarības pazīmēm. Naudas funkcionēšana mūsdienās cieši savijas ar banku u.c. finansu institūciju darbu. Nauda un ar to saistītie jautājumi veido nozīmīgu problēmu loku ekonomikas zinātnē un tautsaimniecības praksē.
Parasts cilvēks normālos apstākļos par naudas teorētisko saturu parasti pat arī nedomā, jo dzīves filozofija naudas jomā ir gaužām vienkārša: pilns maks atver daudzas durvis, ļauj apmierināt visas vajadzības un vēlēšanās; plāns maks ir nemitīgs rūpju avots visās jomās - gan sadzīvē, gan uzņēmējdarbībā.
Kas ir nauda ?
Kādreiz varēja uz šo jautājumu atbildēt īsi un skaidri: nauda ir prece - vispārējs ekvivalents. Šāds formulējums pieder pagātnei. Tas vairs neatbilst mūsdienu realitātēm. Jautājums par naudu pašlaik pieder pie vissarežģītākajām ekonomikas problēmām.
Zinātnieki pēc ilgiem strīdiem un prātošanas ir nolēmuši; nauda ir viss tas, kas pilda tās funkcijas. Nav svarīgs naudas materiāls- zvērāda, zivs, tēja, sāls, sudrabs, platīns, zelts, papīrs u.t.t. , bet nozīmīga ir noteiktu funkciju pildīšana, kas nesaraujami saistīta ar cilvēku savstarpējām attiecībām.
…