Vienas no akūtām operācijām ir galvas traumas, kur laikam ir zināma nozīme pēcoperācijas perioda iznākumā. Tādēļ operācijas sagatavošanas posmam jābūt pēc iespējas īsākam.
Traumas rezultātā iespējams izveidoties 4 pamatbojājumu veidiem:
1. Epidurāla hematoma
2. Subdurāla hematoma
3. Intracerebrāla hematoma
4. Galvaskausa impresijas lūzumi
Galvas operācijas – galvaskausa atvēršana un slēgšana.
Pacienta guļa atkarīga no bojājuma lokalizācijas.
Pēc matu noskūšanas, iezīmē grieziena līnijas, atkarībā no bojājuma lokalizācijas.
Apstrādā ādu ar dezinfekcijas līdzekļiem. Sterili pārklāji, sterilā operāciju plēvi pārklāj operācijas laukam. Griezienu izvēlas pusloka veidā. Parasti pārdala ādu, zemādu, fasciju vienā griezienā.
Veic rūpīgu hemostāzi, izmantojot peānus, vai speciāli izveidotas klipšus.
Atkarībā no operatora izvēlētās taktikas un pieejamiem materiāliem ir divu veidu tālākā darbība.
Ja operācijas beigās ir iespēja fiksēt kaulu ar zip kniedēm, tad pārdalot ādu, zemādu un fasciju, lēveri nodala pilnībā no kaula, skeletizē to.
Ja tomēr zip kniedes nav pieejamas, tad atdala, ādu zemādu, no fascijas, atstājot to piestiprinātu pie kaula.
Ādas lēveri cauršuj pie pamatnes ar 2-0, parasti zīda diegu. Diegu izver cauri gredzenveida gumijām, diegu sasien ar rezervi, lai būtu iespējams atvilkt ādas lēveri prom no operācijas lauka. Ādas lēveri pārklāj ar mitrām marles plāksnītēm.
Pēc šā etapa beigām, ir divas iespējas:
1. ir elektriskais urbis
2. ir rokas urbis
Ja ir pieejams elektriskais urbis, parasti nepieciešams izveidot vienu vai divas trefinācijas atveres, ja tā tomēr nav, nepieciešamas vismaz četras trefinācijas atveres, lai izveidotu trefinācijas logu.
Ar elektrisko urbi, veido mazu atveri galvaskausā, apmēram 3-4 mm diametrā. Dziļumu nosaka tas, kamēr ir redzams cietais smadzeņu apvalks. Urbja darbības laikā nepieciešama tā dzesēšana ar ūdeni no gumijas balona.…