Jebkura cilvēka fizioloģiska vajadzība ir pajumte, barība, apģērbs un tamlīdzīgas lietas, bet lai to varētu nodrošināt, ir jānopelna nauda. Nopelnīšanas iespējas ne visiem ir vienādas. Tās atkarīgs no cilvēka īpašību un zināšanu kvalitātes - vai ir atbilstoša izglītība, pieredze un vai ir neatlaidība un vēlme uz karjeras un sevis attīstīšanu. Naudas pelnīšanas iespēju nosaka arī valsts nodokļu politika, kas būtiski ietekmē reālās naudas daudzumu, kas paliek uz rokas. Daudzus alga neapmierina, tādēļ izvēlas vieglāko ceļu – nemaksāt nodokļus, nevis attīstīt sevi vai mainīt da darbu.
Tēma ir bijusi aktuāla pēdējo 10 gadu laikā, jo nelegālā nodarbinātība izraisa daudz negatīvu seku Latvijas ekonomikas un sabiedrības labklājības līmenī. Šogad tā ir kļuvusi ļoti ievērojama, jo ir notikusi strauja tās attīstība.
Darba mērķis: Apskatīt nelegālās nodarbinātības situāciju un tās problēmas Latvijā.
Lai sasniegtu mērķi, autors izvirza uzdevumus:
1. Aplūkot ēnu ekonomikas attīstības tendenci;
2. apstrādāt atrasto informāciju, izmantojot ekonometrijā apgūtās metodes;
3. raksturot iegūtos rezultātus;
4. atrast ēnu ekonomikas stimulējošos faktorus.
Veicot pētījumu un apstrādājot datus tiks zīmētas stabiņu diagrammas un izmantots Lafēra līknes attēls.
Nelegālās nodarbinātības jēdziens
Ēnu ekonomiku sastāda dažādas nelikumīgas darbības, tajā skaitā plaši izplatītā nelegālā nodarbinātība (tā dēvētais “melnais darbs”), nodokļu nemaksāšana, arī darba algu izmaksa “aploksnēs”, darījumu apliecinošu čeku neizsniegšana, dubultā grāmatvedība un citas nelikumīgas darbības [5.]
Darbinieks tiek nelegāli nodarbināts, ja darba devējs nav noslēdzis līgumu ar darba ņēmēju, kā rezultātā valdītājs izvairās maksāt nodokļus valstij.…