Nodokļi ir obligāts naudas maksājums, ko valsts budžetā regulāri iemaksā jebkura persona, kas gūst ienākumus. Arī visu iekšzemes uzņēmumu un patstāvīgo pārstāvniecību peļņa tiek aplikta ar nodokli.
Nodokļi ietekmē tādus procesus kā investēšanu, sadali, valsts izvēli sociālo un ekonomisko jautājumu risināšanā. Iedarbojoties uz inflāciju, bezdarbu un makroekonomisko stabilitāti, nodokļi ir nozīmīgs valdības un uzņēmējdarbības darbības lauks.
Tautsaimniecības attīstība parāda nodokļu sistēmas pozitīvo vai negatīvo ietekmi. Nodokļu mehānisms ietver sevī daudzas iespējas ekonomiski ietekmēt sabiedrisko ražošanu, to dinamiku un struktūru, zinātniski tehniskā progresa attīstību. Straujie tautsaimniecības attīstības tempi atsevišķās valstīs parāda, ka nodokļu sistēma sekmē attīstību, bet stagnācija parāda nodokļu sistēmas negatīvo tendenci.
Ar nodokļiem, nodokļu atvieglojumiem un subsīdijām valsts virza vienotas prasības tautsaimniecības vadīšanas efektivitātes nodrošināšanai, kas stimulē izvirzīto mērķu sasniegšanu un uzņēmumu ienākumu racionālu izmantošanu.
Studiju darba mērķis ir noskaidrot nodokļu būtību, veidus Latvijā, kā arī nodokļu veidus tirdzniecībā.
Lai sasniegtu šo mērķi, tika izvirzīti šādi uzdevumi:
noskaidrot kas ir nodokļi un ko ietver šis jēdziens;
apskatīt nodokļu veidus;
apskatīt, kāda ir nodokļu politika un veidi tirdzniecībā.
Studiju darba rakstīšanas gaitā tika izmantoti vairāki informācijas avoti - informācija no mācību grāmatām, Latvijas Republikas likumiem un Interneta, kā arī studiju kursa „Ārējā tirdzniecība” lekciju pieraksti.…