”Noliktavas tās ir ēkas, celtnes un dažādas iekārtas, paredzētas ienākošās produkcijas pieņemšanai, izvietošanai un glabāšanai, tās sagatavošanai patēriņam un nodošanai patērētājam.” [1, 351. lpp.]
Preču un ražošanas izejvielu pārvietošana loģistikas ķēdē nav iespējama bez nepieciešamo rezervju koncentrēšanu noteiktā vietā un to glabāšanu atbilstošās noliktavās. Preču izejvielu kustība caur noliktavām ir saistīta ar procesiem, kas palielina precēm gala vērtību (izmaksas). Tādējādi noliktavu funkcionēšanai loģistikas ķēdē ir nozīmīga ietekme uz materiālu kustību, transporta līdzekļu izmantošanu un apgrozījuma izdevumiem.
Mūsdienās noliktava ir sarežģīta tehniska būve, kas sastāv no daudziem, kopā sasaistītiem elementiem. Noliktavai ir noteikta specifiska struktūra un tā izpilda virkni funkcijas, kas saistītas ar materiālu pārvietošanu, iekraušanu, izkraušanu, pārstrādāšanu, kā arī kravu sadale starp patērētājiem. Bez iepriekš minētajiem ir svarīgi arī šādi noliktavu sistēmas parametri, kā lēmumu plānošana, kas saistīta ar tehnoloģijām un telpu izmantošanu, iekārtu konstrukcijām, daudzveidīgām kravām, kas paredzētas pārstrukturēšanai noliktavās u.c.. Noliktava ir elementu sistēma, kas formulē tehniskās prasības, uzstāda mērķus un kritērijus, lai nodrošinātu noliktavu sistēmas optimālu funkcionēšanu. Balstoties uz iepriekš minēto izriet, ka noliktavu sistēma loģistikas ķēdē ir jāapskata kā tajā integrēta neatņemama sastāvdaļa. Tikai šādā ceļā ir iespējams realizēt noliktavu galveno funkciju izpildi un rezultātā ļauj sasniegt augstu loģistikas rentabilitātes līmeni.
…