Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:660966
 
Author:
Evaluation:
Published: 06.12.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 12 units
References: Not used
Extract

Kultūrfilozofija Latvijā 20. gs. sākumā.
Kultūrfilozofija Latvijā 20. gs. 20. – 30. gados sasaucas ar daudzu Rietumeiropas domātāju idejām, tomēr veidojas kā pašu meklētas atbildes uz laikmeta izvirzītajiem jautājumiem. Ja vēl 20. gados presē vēl dominēja publicistika no ārzemju populāro filozofu ideju tulkojumi, tad 30. gados publikāciju intensitāte un teorētiskais līmenis jau ļāva iezīmēt topošās kultūrfilozofijas kontūras. Pirmie desmit profesionālās filozofijas veidošanās gadi bija tikai teorētisku meklējumu, studiju un pārdomu laiks. “Filozofija arvienu vairāk top par pašas dzīves un kultūras kritisku un principiālu pašapceri, sistemātisku analīzi un pašizpratni, un vienu no kultūras dzīves pašpiepildīšanās augstākām formām un viņas cēlākiem spēkiem, “ tā divdesmito gadu nogalē rakstīja Pauls Dāle.
Tomēr mūsu latviskajai mentalitātei tuvāka bija tieši dzīves filozofija, nevis modernie zinātniskie un analītiskie filozofijas virzieni. Dzīves filozofijas strāvojums Latvijā veidoja vienu no pašām būtiskākajām akadēmiskās filozofijas interešu sfērām un kļuva arī par nozīmīgāko teorētisko pamatu kultūrfilozofisko koncepciju izstrādāšanā. Latviešu spilgtākie šā laika kultūrfilozofijas pārstāvji bija P. Dāle, P. Jurevičs, Z. Mauriņa, K. Raudive, T. Celms, P. Zālīte. Viņu darbiem raksturīga zināma problēmu un risinājumu vienotība, kā arī – nacionālās mentalitātes jeb latviskās dvēseles temata caurstrāvojums. “Es zinu tikai vienu veidu būt par patiesi kulturālu cilvēku: nest sevī savas tautas dvēseli – jo kultūra izaug no tautas – un barot to ar visu, kas ir vērtīgs un vienreizīgs citu tautu dvēselēs”, tā kādā esejā rakstījusi Z. Mauriņa.
20. gs filozofijas virzienos ienāca antropoloģijas līnija, kas iezīmējās arī latviešu filozofu darbos. Tās amplitūda bija plaša – no subjektīvi antropoloģiskas pieejas (Z. Mauriņas un K. Raudives esejās un apcerēs) līdz objektīvi ideālistiskai un reliģiskai interpretācijai (P. Dāles u. c. Reliģisko domātāju darbos).…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register