Kas atbild par cilvēka veiksmēm vai neveiksmēm? To palīdz izskaidrot personības īpašība – kontroles lokuss. Tā ir tieksme izskaidrot savu uzvedību ar ārējiem apstākļiem vai iekšējiem personības faktoriem. Ja cilvēks savas dzīves notikumus skaidro ar paša per-sonības īpatnībām, viņam ir iekšējai kontroles lokuss. Turpretim, ja ir pārliecība, ka dzīvi ietekmē apkārtējie apstākļi un cilvēki, to sauc par ārējo kontroles lokusu. Nosacīti cilvēkus var iedalīt internāļos un eksternāļos. Internālā tipa cilvēki izjūt personisku atbildību par to, kas ar viņiem dzīvē notiek. Savukārt, eksternāļi savas veiksmes vai neveiksmes saista ar citu cilvēku ietekmi vai konkrētiem apstākļiem. Viņiem nav atbildības sajūta par savu dzīvi.
Visi šeit minētie faktori cieši ietekmē indivīda pašcieņas un pašvērtējuma veidošanos. Atkarībā no tā, kā cilvēks sevi vērtēs - augstu vai zemu – būs atkarīga viņa uzvedība.
Pašapziņa parāda veidu, kādā indivīds attiecas pats pret sevi; stipra pašapziņa izpaužas kā sevis reālistiska atzīšana, vāja pašapziņa – kā nepilnvērtības izjūta vai pašvērtības izjūtas uzkrītoša „uzskrūvēšana”.
Secinājumi
Rakstot šo darbu, mēs papildinājām savas zināšanas par personību, tās vajadzībām un pašvērtējumu. Pēc tā visa var spriest, ka vārdam „personība” vienmēr būs dažādas defi-nīcijas, bet tās būs līdzīgas savā starpā un papildinās viena otru.
Rakstot un veicot šo darbu, mēs apstiprinājām savas sākotnējās domas par personību, tās vajadzībām un pašvērtējumu, no psiholoģijas viedokļa.
Bet, lai pilnībā izpētītu jēdzienu „personība” un visu ar to saistīto ir nepieciešams ļoti ilgs laiks, tāpēc mēs to neizpētījām līdz galam, jo tas nebija mūsu uzdevums.
…