Šobrīd Latvijā spēkā esošā nodokļu un nodevu sistēma pamatā balstās uz 1995.gadā veiktās nodokļu reformas rezultātā pieņemtajiem nodokļu likumiem, kas turpmākajā laika periodā ir arī būtiski grozīti, vai pieņemti no jauna. Sekojošajos gados veiktie grozījumi nodokļu likumos ir tikuši vērsti uz nodokļu bāzes paplašināšanu, atsakoties no dažādu atbrīvojumu piemērošanas, nodokļu sloga pazemināšanu, samazinot atsevišķu nodokļu likmes, kā arī nodokļu administrēšanas uzlabošanu. Kā neatņemamu sastāvdaļu nodokļu sistēmas pilnveides procesā jāmin arī nodokļu likumu saskaņošana ar Eiropas Savienības prasībām.
Latvijas nodokļu sistēmu šobrīd veido 10 nodokļi:
uzņēmumu ienākuma nodoklis;
iedzīvotāju ienākuma nodoklis;
nekustamā īpašuma nodoklis;
pievienotās vērtības nodoklis;
akcīzes nodoklis;
muitas nodoklis;
vieglo automobīļu un motociklu nodoklis;
izložu un azartspēļu nodoklis;
dabas resursu nodoklis;
valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. (1)
Jāatzīmē, ka Latvijā eksistē tikai valsts nodokļi. Šo sistēmu reglamentē vispārīgais jeb “jumta” likums “Par nodokļiem un nodevām” kā arī 13 nodokļu likumi.
Latvijas nodokļu politikas mērķi ir nodrošināt stabilus un prognozējamus budžeta ieņēmumus, lai sekmētu sabalansēta kopbudžeta izveidi, iekasēt nodokļus visefektīvākajā veidā un novērst izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, nodrošināt nodokļu sistēmas stabilitāti un prognozējamību, saglabāt fiskālo klimatu, kas veicina brīvu un godīgu konkurenci, vispārēju ekonomikas konkurētspēju, iekšzemes un ārvalstu investīciju pieaugumu, kā arī stimulē efektīvu resursu izvietošanu, nodrošināt nodokļu sistēmas atbilstību starptautiskām saistībām, tai skaitā, Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem, vienlaikus ievērojot Latvijas nacionālās intereses. …