Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padome ir viena no nozīmīgākajām struktūrām. Drošības padomei ir jābūt institūcijai, kas nepieļautu dažāda mēroga militāru konfliktu izcelšanos un vardarbības eskalāciju. Tomēr pēdējo gadu notikumi starptautiskajā arēnā liek noprast, ka šī institūcija piedzīvo nopietnu krīzi. Par to liecina, nespēja pieņemt rezolūciju, kura atbilstoši ANO hartai leģitimētu militāra spēka lietošanu Kosovas, Afganistānas un pēdējā Irākas atbrīvošanas operācijā. Tādējādi mazinot drošības padomes nozīmi miera nodrošināšanā pasaulē.
Lai nepieļautu visas ANO vājināšanos un Drošības padomes iespējamo disfunkciju vai pat bojā eju, nepieciešams veikt nopietnus pārkārtojumus, gan Drošības padomē, gan citās ANO struktūrās. Reformas nepieciešamība Drošības padomē ir bijusi ANO politikas dienas kārtībā jau vienu desmitgadi. Ik pa brīdim šis jautājums tiek aktualizēts, tagad tas noticis Irākas krīzes ietekmē, tomēr reformas nenotiek.
Savā darbā es aplūkoju Drošības padomes darbību raksturojošus notikumus pēdējo desmit gadu periodā, kā arī novērtēju politikas veidošanas mehānisma darbību. Dotās esejas uzdevums ir sniegt iespējamos reformas modeļus un metodes, lai pārvarētu krīzi ANO Drošības padomē. …