Tāds politiskais režīms, kāds pastāv valstī, lielā mērā ir atkarīgs no šīs valsts pilsoņiem, jo tieši viņi ir tie, kas ievēl cilvēkus, kuri īstenos viņu vēlmes. Nedemokrātisks režīms ne vienmēr izveidojas apvērsuma vai revolūcijas ceļā. Ir situācijas, kad paši valsts pilsoņi ievēl cilvēkus, kuri ar tiem piešķirtajām tiesībām koncentrē varu savās rokās, tādā veidā nomainot politisko režīmu. Bieži vien tieši cilvēku akla ticība vai neziņa noved pie politiska režīma nomaiņas, jo ievēlētais cilvēks nepilda dotos solījumus.
Par politisko režīmu valstī var spriest pēc šādiem svarīgākajiem rādītājiem:
kā veido valsts varas institūcijas;
kā starp šīm institūcijām sadala kompetences, un kādas attiecības veidojas starp tām, realizējot šo kompetenci;
kā realizē cilvēku tiesības;
kāda loma valstī un sabiedrībā ir tiesībām;
cik lielā mērā iedzīvotāji piedalās valsts un sabiedrības dzīvē, tās pārvaldē;
kādā veidā valstī un sabiedrībā pārvar politiskos un sociālos konfliktus;
kā izmanto valsts spēka struktūras utt.(6, 120.)
Šajā referātā ir apskatīti antīkie un mūsdienu politiskie režīmi. Atrasti jēga vārdiem politiskais režīms, atrastas politisko režīmu raksturīgākās pazīmes un tie salīdzināti pēc būtiskākajām pazīmēm. Mēģināts atrast ideālākais politiskais režīms.
Šo tematu izvēlējos, jo man tas likās saistošs un es vēlējos uzzināt kādas varētu būt iespējamās sekas, ja Latvijā nomainītos politiskais režīms no demokrātiska uz kādu citu ne tik demokrātisku.
Politiskais režīms –
1.Varas realizēšanas paņēmienu un metožu kopums, ko izmanto attiecīgās valsts pārvaldīšanā.(1.)
2.Jēdziens “politiskais režīms” tiek izmantots, lai raksturotu faktiskās attiecības starp politiskās sistēmas dažādām struktūrām
3.Valsts varas realizēšanas paņēmienu un metožu kopums, kas raksturo valsts politisko stāvokli. Politisko režīmu nosaka valsts šķiriskā būtība, likumdošana, valsts orgānu faktiskās pilnvaras. No politiskā režīma savukārt atkarīgas sabiedrības politiskās sistēmas funkcionēšanas īpatnības.(2, 545.)
…