Secinājumi
1. Ķīnas porcelāns ir viskvalitatīvākais un arī visdārgākais. Kā iemeslu var minēt to, ka pati porcelāna recepte tika radīta šajā valstī, kā arī porcelāna apstrāde Ķīnā ir visaugstāk attīstījusies.
2. Izpētot abu materiālu vēsturi un apkopojot pieejamo informāciju par šiem abiem savdabīgi saistošajiem keramikas materiāliem, autora izvirzītā hipotēze – Fajansa pielietojums ir plašāks par porcelāna pielietojumu – tika apgāzta.
3. Darba ietvaros, izanalizējot literatūras avotus, tika rasti argumenti un fakti par to, ka porcelāns viennozīmīgi ir plašāk pielietojams, jo tas ir augstākas kvalitātes materiāls.
4. Šī pētījuma darba uzdevumi – apkopot informāciju par porcelānu un fajansu; izpētīt šo materiālu izgatavošanu, sastāvu; salīdzināt abu materiālu īpašības; informācijas apkopošanas un analīzes rezultātā noteikt, kāds ir abu materiālu pielietojums – tika izpildīti.
5. Ja paskatās uz šo aspektu no cita viedokļa, tad fajansam arī ir diezgan daudz plusu: tas ir lētāks; ir iespēja imitēt to kā porcelānu; tas ir biezāks un ne tik trausls (cietais fajanss).
6. Kopīgā lieta, kas vieno fajansu un porcelānu, ir māls, ko izmanto to izgatavošanai.
7. Fajanss ir biezāks un raupjāks, kā arī izturīgāks nekā porcelāns (trauki, podi, flīzes).
8. Fajansa izstrādājumi ir lētāki nekā porcelāna priekšmeti. Pastāv meistari, kuri profesionāli prot imitēt porcelāna traukus, veidojot tos no fajansa.
9. Porcelānam ir nepieciešama augstāka apdedzināšanas temperatūra.
10. Fajanss ir ar procentuāli lielu poru skaitu (apmēram 3 reizes vairāk nekā porcelānam), kas nozīmē, ka fajanss vairāk uzņem ūdeni un gaisu.
…