„Vsp es tgd kkaa meegjinaashu izlabot kljuudas.” Teikums no portāla „draugiem.lv” Vai visi saprot? Literārajā valodā tas skanētu šādi: „Vispār es tagad kaut kā mēģināšu izlabot kļūdas.” Es, kā jau mūsdienīgs cilvēks, savu ikdienas dzīvi vairs nevaru iedomāties bez interneta. Lasot vēstules, komentārus, es nedomāju par to, kā tas uzrakstīts, bet gan kas ar to ir pavēstīts.
Man radās interese, kāpēc tieši internetā ir lietoti tik daudz saīsinājumu, tik daudz valodas izkropļojumu un kāpēc es tos pieņemu?
Gadās arī tā, ka aiz pierastās rakstības internetā grūti rakstīt domrakstus, esejas un citus mācību darbus. Man likās interesanti izpētīt, kā latviešu valodu lieto internetā, tāpēc mana referāta temats ir „Portālā www.draugiem.lv lietotā latviešu valoda.”
Referāta mērķis: izpētīt, kā pareizi jāsaīsina vārdi un kā saīsinājumus veido interneta lietotāji, kā arī konstatēt, kādas ir atšķirības starp literāro valodu, iepazīstināt ar saviem pētījumiem klausītājus.
Referāta uzdevumi:
1.Atrast teorētisko literatūru par saīsinājumu veidošanu;
2.Izvēlēties kādu interneta lapu, kas paredzēta jauniešiem un kurā ir daudz lietotāju, atrast visus lietotos saīsinājumus, valodas lietošanu;
3.Noteikt, vai interneta lietotāji pareizi lieto saīsinājumus un latviešu valodu;
Referāta gatavošanas laikā ir iepazīta A. Bankava „Saīsinājumi”, kurā piedāvā tematisko un alfabētisko saīsinājumu grupējumu. Savukārt „Pareizrakstības un pareizrunas rokasgrāmata”, kuru autori ir D. Guļevska, A. Miķelsone un T. Porīte, piedāvā tradicionālo saīsinājumu dalījumu alfabēta secībā.…