Amerikāņu rakstniekam A.Azimovam ir zinātniski fantastisks stāsts par robotu, kas nokļuvis grūtā situācijā. Robots bija ieprogrammēts tā, ka nekādi – ne ar darbiem, ne ar vārdiem – nevarēja nodarīt ļaunu cilvēkiem, pateikt viņiem ko nepatīkamu. Turklāt viņš spēja lasīt citu domas. Un, zinādams, kāda atbilde būs patīkama jautātājam, tieši tā atbildēja. Pieķerts melos, viņš neizturēja spriegumu un sadega. Robots bija nokļuvis morālā izvēles situācijā: nodarīt ļaunu nedrīkst, melot ir slikti; ko darīt?
Mēs, cilvēki, šādās situācijās nonākam diezgan bieži. Kaut kas ir jāizvēlas, jāizlemj, no kaut kā jāatsakās. Kā mēs pieņemam morālos lēmumus? Kādi ir morālās izvēles līdzekļi? Par ko mēs atbildam, pieņemot vienu vai otru lēmumu tikumības jomā?Sirdsapziņa
Pieņemot lēmums dažādās dzīves jomās, mēs lielākā vai mazākā merā ieklausāmies jūtu balsī un prāta argumentos. Gribas iegādāties jaunu mantu: jūtas saka, vai tā patīk vai ne, prāts novērtē tās izturību, cenu utt. Veidojas attieksme pret cilvēku: iesākumā rodas simpātijas vai antipātijas jūtas, pēc tam prāta argumenti var koriģēt šo novērtējumu, kad mēs būsim ņēmuši vērā personības lietišķās, morālās un citas īpašības. Pieņemot vadošu vai zinātnisku lēmumu, mēs, dabiski, pirmām kartām apsveram loģiskos argumentus.…