3. Secinājumi
Lai muitas darbības būtu efektīvākas, bet pārvadātāji muitnieka acīs paliek “caurspīdīgi”, tad nepieciešams veikt riska analīzes. Tā ir neatņemama muitas ikdiena, lai varētu noteikt krāpšanās veidus un pēc iespējas efektīvāk novērst tos. Jo muitai svarīgi ir nodrošināt ātru preču plūsu, bet tai pat laikā novērst risku varbūtību.
Nevienmēr pārkāpumi ir ļaunprātīgi, tādi kā nepareiza KN koda piemērošna, varbūt arī cilvēciskā faktora kļūda, tāpēc arī iesniegto dokumentu pārbaudei muitniekam ir jāpievērš liela uzmanība. Jo nepareizi aprēķinātie nodokļi ir fiskālā riska varbūtība, kas vēlāk var atspoguļoties valsts ekonomikā.
Risku analīzes ir nepieciešamas un neatņemamas muitas darbībā, lai novērstu ēnu ekonomiku, nepieļautu “melnā tirgus” izplatību, kā arī apstādināt kontrabandu jeb nelikumīgo preču plūsmu.
Muitai viennozīmīgi ir jāattīstās, veicot muitas iekārtu uzlabošanu, jaunāku tehnoloģiju ieviešanu, jaunāku risku novēršanas pasākumu ieviešanu, kvalitatīvu jauno darbinieku apmacību. Krāpnieciskie mēģinājumi nesarūk, bet cilvēks izdomā arvien jaunākus un viltīgākus paņēmienus, kā apiet likumu, nodokļu un cilvēcīguma faktorus. Tādēļ arī vajag muitas kontrolespunktos, tās jaunās tehnoloģijas, kā jaunāki rentgeni un transportlīdzekļu ass svari, lai ar viņu palīdzību, varētu ātrāk veikt pārvadājamo kravas apskati. Tādējādi ietaupot gan laiku, gan cilvēkresursus. Protams, ka būs gadījumi, kad fizisko kontroli būs jāveic muitniekam un dienesta sunim, bet ja tādu gadījumu būs mazāk, tad muitas darbības efektīvitāte būs augstāka un ātrāka.
Muitai jābūt labam “filtram”, lai novērstu krāpnieciskos mēģinājumus jebkurā jomā, gan drošības, gan fiskālajā.
…