Psiholoģija ir humanitāra zinātne par cilvēka iekšējās pasaules likumsakarībām un īpatnībām. Lai psiholoģiju sauktu par zinātni ir vajadzīgi nosacījumi, kas ļautu psiholoģiju saukt par zinātni:
Pastāv cilvēces vajadzība pēc šīs jomas zināšanām.
Jābūt skaidram zinātnes priekšmetam, ko pētī vienīgi šī zinātne.
Jābūt metožu sistēmai, ar kuras palīdzību tiek pētīts šis zinātnes priekšmets.
Cilvēkam ir spilgti izteikta vajadzība iepazīt apkārtējo, savu iekšējo pasauli un citus cilvēkus. Pierādījumus varam atrast psiholoģiskās domas attīstības vēsturē.
Psiholoģijas vēsture.
Vārds ,,psiholoģija” apvieno sevī divus grieķu vārdus: psyhe – dvēsele un logos – mācība, zinātne. No grieķu valodas tulkojumā latviski, tas varētu būt ,,zinātne par dvēseli”. Pirmo reizi vārdu ,,psiholoģija” lietoja garīdznieks Honkleniuss 1590. gadā. Priekšstats par psiholoģiju kā zinātni veidojies daudzus gadsimtus un piekrītu, ka visu psiholoģijas vēsturi var iedalīt etapos:
1.pirmszinātnisko – cilvēkam zināmie psihiskie procesi un stāvokļi tiek piedēvēti dieviem,
2.saista ar pirmo domātāju filozofu un viņu teoriju parādīšanos. Tieši šai laikā cilvēka iekšējās pasaules definēšanai rodas termins psyhe – dvēsele,
3.XVII gs. un saistās ar Renē Dekarta vārdu. Ar šo momentu filozofijas zinātnē sākas mācības par apziņu kā cilvēka iekšējo pasauli veidošanās etaps.
4.Zinātniskais posms – XIX gs. – V. Vundts, šajā laikā, kaut arī dažādā veidā bija noteikts psiholoģijas kā zinātnes priekšmets un izstrādātas pētīšanas metodes.
Senajā periodā pirmo reiz cilvēka domāšanas vēsturē tika izvirzīta materiālās pasaules parādību un lietu pirmsākuma problēma. Nevis kā visa sākums telpā un laikā, bet gan kā būtības, vispārējā, visa esošā reālā pamata sākums. Par savu rašanos psiholoģija var būt pateicīga grieķu mitoloģijai. Tajā ir mīts par to, kā Erots, Afrodītes dēls, iemīlējās skaistā, jaunā meitenē Psihē. Erota māte bija ļoti neapmierināta ar dēla vēlēšanos saistīt savu likteni ar mirstīgo zemes meiteni, nevis ar dievieti, tāpēc viņa lika Psihei izturēt dažādus pārbaudījumus, kuri cilvēkam bija neizpildāmi.…