Gandrīz ik nedēļu republikas presē izlasām, vai kādā Latvijas TV programmām uzzinām par pusaudžu pretlikumīgajām darbībām.
Vadoties pēc pēdējo desmit gadu statistikas datiem nepilngadīgie ik gadu Latvijā izdara 3000 noziegumu, kas ir vidēji 20% no visiem noziegumiem, kas izdarīti Latvijas teritorijā (www.referati.lv.). Satraukumu rada smago un grupās izdarīto noziegumu skaits, kuri izdarīti alkohola, narkotisko vielu ietekmē. Pieaug dažāda rakstura konflikti, likumpārkāpumi, narkotisms, prostitūcija.
To parasti pieņemts izskaidrot ar dažādiem apstākļiem, ar nesakārtotu likumdošanu valstī, ar sliktām attiecībām ģimenē, ar vecāku neprasmi audzināt bērnus, ar slikto ekonomisko situāciju valstī, vājo finansiālo stāvokli ģimenē.
Pašlaik Latvijā valda tāds kā visatļautības laiks, kad pusaudžiem ir pieejams viss – sākot ar narkotikām un beidzot ar ieročiem. [3.,13]
Bērnu tiesību pārkāpumi un nepilngadīgo noziedzība kopumā atspoguļo sociālās problēmas, negatīvās un nevēlamās tendences ekonomikā, kultūrā un citās jomās.
Ņemot vērā speciālistu veiktos pētījumus, ir iespējams secināt, ka noziegumus galvenokārt izdara pusaudži, kuri nekur nestrādā un nemācās. Bet kā lai šo problēmu atrisina, ja pēc Latvijas Republikas Centrālās pārvaldes datiem ar katru gadu pieaug nelabvēlīgo ģimeņu skaits, kā arī bērnu skaits riska ģimenēs, bērnu skaits, kuru vecākiem pārtraukta vecāku vara.
Kā lai šai reālajai situācijai paiet garām, kāpēc pusaudži, it sevišķi meitenes kļūst par likumpārkāpējām, savā diezgan īsajā mūžā jau paspējušas iepazīt pasaules ļaunāko pusi – noziedzību.
Kuru vainot – pašu pusaudzi, viņa ģimeni, vai valsti. Vai arī nevainot nevienu, tikai izprast un pieņemt apstākļus tādus, kādi tie ir. …