1.Lielākās reliģijas pasaulē
Pasaules lielās reliģijas jeb ticības var uzskatīt par ceļiem, kuriem sekojot cilvēks cer sasniegt savai dzīvei piepildījumu un apmierinājumu. Reliģija, tā sakot, ir praktiska lieta un saistīta ar ļoti svarīgiem jautājumiem cilvēka dzīvē.
Dažās reliģijās ir runa par atklāsmi, citās par apgaismību, apskaidrību, kontemplāciju utt. Mūsdienās cilvēki visbiežāk runā par reliģisko pārdzīvojumu, mistisko pārdzīvojumu vai apziņu. Visos šajos gadījumos domāta kāda cita, īpaša veids pieredze, kurā paveras cita veida skats uz cilvēka problēmām un to risinājumiem.
Reliģija rodas tur, kur pestīšanas meklējumi saskaras un rod savu atrisinājumu šajā īpašajā pieredzē. Reliģija tātad vienmēr ir attiecības – it kā saruna, kur uz jautājumiem saņem atbildes.
Zinātnieki ir daudz runājuši par reliģiju iedalījumu dažādās grupās. Bieži vien iedalījums ir atspoguļojis pašu zinātnieku redzes viedokļus, kas mainās. Tādēļ varbūt labākais ir ģeogrāfiski vēsturiskais aspekts, t.i., grupēt pasaules reliģijas, raugoties no to izcelsmes vietas un apstākļiem. Tad var runāt par vairākām izteiktām reliģiju grupām.
Dienvidāzijas reliģijas, kuru izcelsme saistīta galvenokārt ar Indijas subkontinentu: hinduisms, budisms, džainisms, sikhisms.
Austrumāzijas reliģijas, kuras izcelsme saistīta galvenokārt Ķīnu un Japānu: daoisms, konfūcisms, sintoisms.
Tuvo Austrumu reliģijas vai reliģijas, kuru izcelsme saistīta Tuvajiem Austrumiem: jūdaisms, kristietība, islāms, mazdaisms.7
…