Neskatoties uz to, ka visu Vronska iekšējo pasauli piepilda viņa kaisle pret Annu Kareņinu, viņa ārējā pasaule un loma sabiedrībā paliek praktiski nemainīgas, tās paliek vecajās sliedēs, kur viņš tiek mīlēts un apbrīnots, pat apskausts no savu biedru puses par intīmu sakaru ar precētu augstākās sabiedrības dāmu.
Par sabiedrības nostāju un universālajiem ”neapgāžamajiem” standartiem var lieliski spriest no viena vienīga teikuma, kuru pasaka grāfiene: ”Es viņu apciemotu, ja viņa tikai būtu pārkāpusi likumu, bet viņa ir pārkāpusi noteikumus”.
Traģiskais noslēgums, kas zināms no galvas miljoniem cilvēku, pat nelasījušiem grāmatu,
ir kā kulminācijas punkts, Tolstoja atstātā fabula par to, ka notiek, ja dzenas pēc mīlestības pašas
___________________________________________________
4 Ļ. Tolstojs “Anna Kareņina ” 2.daļa, XXVIII nodaļa, 247 lpp.
5 Ļ. Tolstojs “Anna Kareņina ” 2.daļa, V nodaļa, 136.- 137.lpp.
mīlestības pēc, neievērojot noteikumus un likumus, kurus diktē sabiedrība un līdzcilvēki. Par divu pasauļu un laikmetu sadursmi, kur vienā valda strikti reliģiski uzstādījumi, gadsimtiem pieņemtas dzimumu lomas, strikta šķiru dalība, bet otra ienāk ar iespēju šķirties, cīņu par aizbildniecību, sievietes pašnoteikšanos un brīvākiem morāles uzstādījumiem. Autors parāda, ka šajā mīlas, kaisles un greizsirdības trīsstūrī nav ieguvēju. Anna zaudē dzīvību, nonākot skarbā iekšējā konfliktā starp savu iekšējo pasauli un pasauli tur ārā. Arī Vronskis un Kareņins zaudē ticību sev. Ieguvēji ir tie romāna varoņi, kas spēj pakārtot savas vēlmes, iegribas, tieksmes un dziņas vispārpieņemtajiem standartiem, kas izcīna iekšējo cīņu paši ar sevi, varoņi, kas kalpo par audeklu Tolstoja fabulas gleznojumam.
…