Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:898371
 
Author:
Evaluation:
Published: 09.04.2009.
Language: Latvian
Level: Elementary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Dažādie slāņi sabiedrībā
Seno Austrumu sabiedrība bija diferencēta un hierarhiska. Tā dalījās pēc bagātības (mantiskā stāvokļa), kārtu piederības, sociālā statusa dažādos slāņos un grupās.
Sabiedrības noslāņošanās izveidojās galvenokārt ekoloģiski ģeogrāfisko apstākļu dēļ. Divupē mēnešiem nelīst lietus, tādēļ cilvēki bija spiesti apūdeņot laukus. Tigras un Eifratas lejtece veido purvainu līdzenumu ar vairāku metru biezu auglīgu dūņu kārtu. Lai šo zemi varētu apstrādāt, bija jārok kanāli, lielais ūdens jānovada no laukiem un jāsaglabā sausajam periodam. Kopīgi ierīkotā apūdeņošanas sistēma prasīja pastāvīgas rūpes un taisnīgu izaudzētās ražas sadali. Tieši tas radīja nepieciešamību apvienoties un veidot jaunas stabilas sabiedrības organizācijas formas
Divupes sabiedrība bija iedalīta 3 daļās: awilu (augšējais slānis), musheknu (brīvie, bet ar maz līdzekļiem) un wardu (vergi). Visas grupas bija aizsargātas ar likumiem, viņiem bija vismaz minimālas tiesības. Visas grupas varēja iesaistīties biznesā un aizņemties naudu. Taču bija atšķirības starp slāņiem visās nozarēs un daudzas atšķirības bija fiksētas arī likumos. Daudzi pierādījumi mums stāsta, ka Divupes sabiedrība īpaši nemainījās visā savā pastāvēšanas laikā.
Vergi bija vai nu vergi uz visu dzīves laiku, vai arī vergi noteiktu, ierobežotu periodu. Situācijās, kad cilvēki bija vergi uz noteiktu laiku, viņus attiecināja kā brīvus cilvēkus. Lielākā daļa vergu bija karagūstekņi, bet arī brīvie pilsoņi varēja kļūt par vergiem. Tas varēja būt vai nu kā sods par kādu noteiktu pārkāpumu, vai arī sievas vai bērnus varēja pārdot vecāki. Vergi nebija nekādi pasargāti no likuma puses attiecībās ar īpašnieku. Vergi bija saimnieka īpašums gluži kā jebkura cita kustamā manta. Viņus varēja pērt un viņus bargi sodīja, ja viņi mēģināja izbēgt. Tomēr ir domājams, ka pret viņiem parasti izturējās labi, jo veselīgs vergs bija izdevīgs saimniekam - viņš varēja strādāt vairāk un labāk. Vergi varēja nopirkt savu brīvību, vai arī iegūt savu brīvību apprecoties ar brīvu personu. Vidējā cena par pieaugušu vīrieti varēja atbilst apmēram ap 300-400$ mūsdienu vērtībā.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,48 €
Work pack Nr. 1342766
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register