Referātā apskatīšu tematu, kas paliek arvien aktuālāks mūsdienās. Apskatīšu servitūtu veidus, kā arī apskatīšu kā servitūts tiek nodibināts. Referātā apskatīšu arī to kāda ir servitūta izbeigšanās kārtība.
Arvien biežāk kārtojot zemes īpašuma un lietošanas jautājumus, ir novērotas problēmas, kas saistītas ar servitūtiem. Bieži vien šo apgrūtinājumu atceras tikai tad, kad jau ir piešķirtas zemes lietošanas tiesība. Visbiežāk tas novērots attiecībā uz ceļa servitūtu, kuru pilsētu vai pagastu pašvaldība aizmirst piešķirt un izveidojas strīdīgas situācijas.
Civillikums pamato, ka servitūts ir apgrūtinājums pašai lietai, tas ir, nekustamam īpašumam, nevis īpašniekam.
Latvijas Republikā servitūta institūtu regulē Civillikuma lietu tiesību ceturtā nodaļa. Vēl servitūti ir minēti tādos normatīvajos aktos kā likumi: „Par zemes lietošanu un zemes ierīcību ”; „Par autoceļiem”; „Par zemes privatizāciju lauku apvidos”; „Par valsts un pašvaldību uzņēmumu nomu un nomu ar izpirkumu”; „Par meliorāciju”; „Par telekomunikācijām”; „Par ostām”; „Par zemes dzīlēm”, kā arī MK noteikumos Nr.326 „Par ostas teritorijā esošās zemes apgrūtināšanu ar servitūtiem” un Nr.62 „Noteikumi par teritoriju plānojumiem”.…