Viens no galvenajiem kritērijiem, pēc kuriem tiek vērtēts uzņēmums, ir tā ekonomiski finansiālais stāvoklis. Lai varētu novērtēt uzņēmuma potenciālās finansiālās iespējas tā turpmākajā darbībā, vadības lēmumu pieņemšanai nepieciešama informācija gan par iepriekšējo periodu, gan īpaši jau esošā stāvokļa novērtējums.
Analīzes galvenais uzdevums ir uzņēmuma sākotnējā finansiālā stāvokļa un tā turpmākās attīstības pareiza novērtēšana, izmantojot galvenos uzņēmuma finanšu pārskatu novērtēšanas paņēmienus: absolūto rādītāju novērtēšanu, bilances horizontālo un vertikālo analīzi, kā arī analītisko rādītāju (koeficientu) analīzi, lai rezultātā atklātu iespējamos riskus uzņēmuma darbībā nākotnē. Autore cer, ka šis darbs varētu tikt izmantots gan kā palīglīdzeklis uzņēmuma vadības plānošanā, gan kā analītisks materiāls finanšu institūcijām, izvērtējot šī uzņēmuma kreditēšanas iespējas.
Analīzes izstrādāšanā izmantoti mācību līdzekļi, speciālā literatūra, kā arī komercbankas „X” „Aizņēmēju kredītspējas noteikšanas metodika”. Pētījumā apkopoti celtniecības uzņēmuma SIA „Ķieģelis” finanšu pārskatu dati par laika posmu no 1996.-2003.gadam, lai gūtu pilnīgu priekšstatu par pētāmā uzņēmuma attīstību, taču galvenais uzsvars analīzē likts uz pēdējiem 3 gadiem, t.i., analizēti 2001.-2003.gadu rādītāji.
Darbā izvirzītā mērķa sasniegšanai bija nepieciešams veikt samērā liela apjoma aprēķinus, tādēļ tika izveidota tabulu sistēma Excel vidē, lai iegūtie rezultāti būtu uzskatāmāki un vizuāli vieglāk uztverami. Ievadot darba tabulās bilances, peļņas-zaudējumu aprēķina un to posteņu atšifrējumu datus, automātiski tiek aprēķināta koeficientu sistēma, uz kuru pamata iespējams veikt uzņēmuma rentabilitātes, maksātspējas, likviditātes, autonomijas u.c. saimnieciskās darbības analītisko rādītāju analīzi. Iegūtie rezultāti ievietoti tabulās pielikumos. Darbā redzams šo rezultātu grafiskais attēlojums. Uzņēmuma bilances vertikālajai un horizontālajai analīzei nepieciešamajās analītiskajās tabulās uzskatāmības dēļ uzrādīti tikai tie bilances posteņi, kuros notikušas izmaiņas. Sākotnējie aprēķinu rezultāti vēlāk koriģēti, vadoties pēc bankā izstrādātās kredītspējas analīzes metodikas, lai gūtu reālajai situācijai maksimāli tuvinātu rezultātu.…