-
Sociālo kustību attīstība
Sociāls (lat.socialis – sabiedrisks) –
1. saistīts ar sabiedrību, cilvēku dzīvi un attiecībām sabiedrībā, tām raksturīgs. 2.sabiedrisks. [3]
Sociālā kustība – vienas vai vairāku lielo sociālo grupu izraisīta masu darbība, kas vērsta uz noteiktas grupas vai visas sabiedrības interešu nodrošināšanu un vajadzību apmierināšanu; cilvēku kopīgie centieni sasniegt kopīgus mērķus – būtisku sociālo pārmaiņu novēršanu vai veicināšanu. Parasti izdala šādus sociālās kustības veidus:
1) reformisma kustības;
2) revolucionārās kustības;
3) ekspresīvās kustības;
4) konservatīvās kustības;
5) kontrrevolucionārās kustības. [3]
Visu sociālo kustību pamatā ir sabiedrībā pastāvošie konflikti, un galvenā sociālo kustību īpatnība ir kritiska attieksme pret pastāvošajiem sociālajiem institūtiem, taču, lai sasniegtu savus mērķus, tās pārsvarā izvēlas nevardarbīgas formas. [2]
Cilvēkus sociālajās kustībās vieno neapmierinātība ar politisko sistēmu, vēlēšanās šajā sistēmā ievirzīt jaunus principus.
Iepazīstoties ar literatūru par sociālajām kustībām, es arvien vairāk pārliecinājos par to, ka esmu izdarījusi pareizo izvēli attiecībā uz manu izvēlēto referāta tematu. Esmu nolēmusi rakstīt par hipijiem, jo, man šķiet, ka šī kustība ir spilgts jauno sociālo kustību piemērs, kuras pamatā ir kontrasts starp vērtībām, kādas Rietumu sabiedrībā tika deklarētas un tām, kuras tika praktizētas. [5] Jauno sociālo kustību idejas balstās uz citām alternatīvām vērtībām, nekā industriālās vērtības.
20.gs. 60. gadi bija desmitgade, kas ieviesa nozīmīgas pārmaiņas pasaules vēsturē. Daudzas Rietumu pasaules valstis piedzīvoja strauju ekonomisko uzplaukumu, bija vērojama strauja zinātnes un tehnoloģiju attīstība.
Šo gadu desmitu ASV ievadīja prezidenta Džona F. Kenedija nākšana pie varas 1961. gadā. Jaunākais prezidents ASV vēsturē piepildīja Balto namu ar vibrējošu enerģiju un vēstīja, ka pārstāv "jaunu amerikāņu paaudzi". Savā slavenajā inaugurācijas runā ar vārdiem: "Nejautā, ko valsts var darīt tavā labā, bet jautā, ko tu vari darīt savas valsts labā!" viņš aicināja cilvēkus piedalīties pasaulē varenākās demokrātijas radīšanā un kopā veidot jaunu nākotnes vīziju.
Šis bija milzīgu ambīciju un optimisma laiks ASV, taču Džona Kenedija slepkavība 1963. gadā sagrāva ilūzijas un ticību amerikāņu sapnim. Šis bija svarīgu politisku notikumu laiks, kas galvenokārt saistāms ar Aukstā kara situāciju - no 1957. līdz 1975. gadam risinājās Vjetnamas karš, kas kļuva par 60. gadu ASV centrālo notikumu politikā.
Vjetnamas karš ietekmēja ikvienu ASV iedzīvotāju, karā bija iesaistīti vairāk kā divi miljoni amerikāņu un gandrīz 60 tūkstoši no Vjetnamas neatgriezās. Lai izvairītos no iesaukšanas karā, tūkstošiem amerikāņu devās uz Kanādu, bet mājās palicēji uzsāka protesta akcijas. Protestētāji izmantoja nevardarbīgas metodes - skaidroja Vjetnamā notiekošo, devās demonstrācijās, dedzināja iesaukšanas kartes kā aicinājumu nesadarboties ar "kara mašīnu" un protestēja iesaukšanas centros, mēģinot aizkavēt cilvēku došanos karā.…
darbā ir izskaidroti termini, paskaidrotas vārdu nozīmes, aprakstīta kustība no pirmsākumiem līdz mūsdienām, darbā ir ietvertas bildes, hipiju izteicieni, joki...
- Bērna attīstība
- Grupas attīstības stadijas
- Sociālo kustību attīstība
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Bērna attīstība
Research Papers for university47
-
Grupas attīstības stadijas
Research Papers for university17
-
Socioloģijas attīstības etapi
Research Papers for university14
-
Identitāte sociālo procesu transformācijā
Research Papers for university7
-
Socio-kultūras perspektīva sociālā darba praksē ar sociālo grupu - bērni invalīdi ar sensoriem traucējumiem
Research Papers for university10