Cilvēka balss ir svarīgs izpausmes veids. Saskarsmē daudz izsaka tieši balss intonācija, kā arī citas runas īpašības, piemēram:
balss stiprums (skaļa vai klusa balss);
augstums (augsta vai zema balss);
tembrs (spalga, griezīga, čerkstoša, aizsmakusi, dūdojoša, melodiska, dziļa, dobja, neskanīga balss).
Tikpat atšķirīgs var būt arī runas veids: sajūsmināts, satraukts, agresīvs, lišķīgs, monotons.
Sengrieķu ārsts Galēns ir teicis, ka balss ir dvēseļu spogulis. Balss atklāj cilvēka attieksmi gan pret sevi, gan pret apkārtējo pasauli. Ja vēlamies pareizi izprast un novērtēt kāda cilvēka personību, tad svarīgi ir ieklausīties ne tikai viņa vārdos, bet arī balsī. Cilvēka balss noskaņa raksturo gan tā garastāvokli, gan psihes stāvokli un arī attieksmi pret citiem cilvēkiem. Runājot ar saviem tuviniekiem vai draugiem, mēs jau varam uzminēt viņu noskaņojumu. Tas tāpēc, ka mēs labi pazīstam viņu balss intonāciju.
Viss, kas norisinās cilvēka emociju pasaulē un dvēselē, parasti atspoguļojas arī viņa balss intonācijā, piemēram, pēc balss intonācijas var nojaust, vai cilvēks ir sliktā noskaņā. Tādā gadījumā mēs ar šo cilvēku varam sākt runāt sirsnīgāk, mīļāk, apvaicājoties par to, kas nomāc šo cilvēku. Šāds jautājums var pamudināt sarunu biedru uzticēt mums savas rūpes un raizes, kas traucē viņam justies komfortā ar sevi. …