Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:609035
 
Author:
Evaluation:
Published: 02.04.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

1.1.Valūtas tirgus, tā dalībnieki. Valūtas konvertācijas un mijmaiņas darījumi.
Jebkura tirgus mērķis – nopirkt preci lētāk un pārdot dārgāk. Izņēmums nav arī valūtas tirgus. Turklāt prece šajā tirgū ir nauda – dažādu valstu valūta. Tāpat kā jebkurai precei, arī valūtai ir sava cena.
Veidojoties starpvalstu ekonomiskajām attiecībām, rodas nepieciešamība pēc vienotas mērvienības, kas būtu saprotama un pieņemama visām attiecībās iesaistītajām pusēm. Starptautiskais valūtas tirgus ir tas, kas veic šo funkciju un rada vienotu atskaites sistēmu. Savā būtībā tas ir ārkārtīgi sarežģīts mehānisms ar neskaitāmiem elementiem.
Valūtas tirgi ir oficiālie centri, kur notiek valūtas pirkšana un pārdošana uz pieprasījuma un piedāvājuma bāzes.
Valūtas tirgus galvenās funkcijas ir eksporta un importa norēķinu pakalpojumi, valūtas un kredītu apkalpošana, arī operāciju, kas saistītas ar kapitāla investēšanu ārpus nacionālās ekonomikas robežām, veikšana; cenu fiksēšana un valūtas risku apdrošināšana. Fiksējot cenas un cenšoties samazināt risku, kas saistīts ar valūtas kursa svārstībām un var ietekmēt kapitālu, saimnieciskie subjekti izmanto līgumus, kuri savstarpēji dzēš viens otru. Rezultātā tiek kompensētu potenciālie zaudējumi un ieguvumi.
Valūtas tirgus dalībnieki ir:
Centrālās bankas
Komercbankas
Starptautiskās korporācijas
Brokeru un finanšu kompānijas
Juridiskas un fiziskas personas
Komercbankas – galvenie tirgus dalībnieki, kas veic vislielāko valūtas operāciju apjomu.
Valstu centrālās bankas arī piedalās valūtas maiņas tirgū, bet to mērķis nav peļņas gūšana, bet gan valūtas kursa korekcijas, ja tā vērtība neatbilst vēlamajai, jo valūtas kurss ļoti būtiski ietekmē ekonomiku. Centrālās bankas darbojas tirgū izmantojot komercbanku starpniecību.
Latvijas valūtas tirgus dalībnieku skaits nav liels. Galvenokārt to pārstāv un veido komercbankas un centrālā banka. Pārējo, mazāko daļu veido juridiskās un fiziskās personas.
Vienas valsts valūtas cenu, kas izteikta otras valsts valūtā, sauc par maiņas kursu. Savukārt saimniecisko subjektu spēju brīvi, bez ierobežojumiem mainīt nacionālo valūtu lietišķo darījumu laikā sauc par valūtas konvertēšanu.
Jēdzienam konvertējamība ir šaurāka un plašāka nozīme. Šaurākā nozīmē - valūtas konvertējamība ir iespējas tās īpašniekam samainīt šo valūtu jebkurā citā valūtā. Plašākā nozīmē - konvertējamība ir brīvas iespējas apmainīt jebkurus finanšu aktīvus.
Valūtu mijmaiņas darījums jeb swap darījums ir bankas pakalpojums, kas klientam dod iespēju vienoties ar banku par valūtu maiņu pēc noteikta kursa tuvākajā nākotnē, vienlaikus apņemoties veikt valūtu maiņu uz pretējo pusi pēc iepriekš noteikta kursa tālākā nākotnē. Tādējādi swap var tikt uzskatīts par diviem savstarpējiem kredītiem, kad banka aizdod naudu vienā valūtā, vienlaicīgi aizņemoties ekvivalentu naudas summu citā valūtā. Valūtu mijmaiņas darījums jeb swap ir ārpusbilances darījums un izpaužas kā divi darījumi - valūtu maiņas darījums un forward darījums, kur abi darījumi tiek veikti par vienu un to pašu summu, tikai pretējos maiņas virzienos un dažādos datumos.
Valūtu maiņas kursi abos darījumos ir atšķirīgi un tas atkarīgs no darījumā iesaistīto valūtu procentu likmju starpības.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register