Secinājumi
19. gadsimts bija revolucionārs komunikāciju ierīču attīstības sfērā. Viens izgudrojums sekoja otram un paralēli viscaur pasaulē evolucionēja telegrāfa tehniskā darbība un pielietojums. Ne tikai pasaules attīstītākās valstis varēja atļauties tādu privilēģiju kā telegrāfs. Arī Latvijā caur Krieviju tas ienāca pietiekoši ātri un attīstījās līdz ar pasaules tehnoloģiju attīstību.
Telegrāfa attīstības vēsture rāda, ka pieliekot pūles zinātnieki, mēģinot izgudrot telegrāfa aparātu, ir nonākuši pie daudzu citu lietu izgudrošanas, kā spilgtāko piemēru var minēt telefona izgudrošanu.
Krievijas pirmās elektromagnētiskās telegrāfa līnijas darbība ilga vairāk nekā pusgadsimtu. Tās veiksmes tika izmantotas turpmāko sakaru uzņēmumu darbībā, bet tehniskās nepilnības rosināja domāt par jaunās sistēmas tālāku modernizāciju. Rīgas–Bolderājas telegrāfa būve un darbība pierādīja privātiniciatīvas elastīgumu un gatavību straujāk ieviest dzīvē jauno un progresīvo. Sniedzot ātras un ērtas informācijas apmaiņas iespējas, Biržas komitejas telegrāfs deva būtisku papildinājumu Rīgas–Bolderājas sakaru intensifikācijai, kas savukārt sekmēja dažādu politisko, saimniecisko un kultūras procesu attīstību.
…