Rakstīt šo referātu mani pamudināja uzdotais temats ‘’Temperatūra, temperatūras skalas, to salīdzinājums’’. Šī darba tēma ir cieši saistīta ar mūsu ikdienas dzīvi. Ar temperatūru un termometriem mēs sastopamies ikdienā katru dienu. Pirms izeju uz ielas vienmēr apskatos kāda ir temperatūra ārā, lai zinātu kā saģērbties. Ja istabā ir auksti, pārbaudu istabas temperatūru. Ja saslimstu, mēru temperatūru. Temperatūra ir jāpārbauda arī siltumnīcā, lai zinātu vai augiem nav par karstu un ir jāatver durvis.
Jebkuru makroskopisku ķermeni vai ķermeņu kopumu sauc par termodinamisku sistēmu. Lielumus, kas raksturo šīs sistēmas stāvokli, neievērojot ķermeņu molekulāro uzbūvi, sauc par makroskopiskajiem jeb termodinamiskajiem parametriem. Termodinamiskie parametri ir tilpums, spiediens, temperatūra , vielas blīvums, krāsa, elastība u.c. Savā referātā es apskatīšu vienu no šiem parametriem – temperatūru.
Temperatūra ir termodinamisks parametrs, kas raksturo sistēmas siltuma līdzsvara stāvokli. Par siltuma līdzsvaru sauc tādu stāvokli, kad visi termodinamiskās sistēmas stāvokļa parametri visās tās daļās laikā nemainās. Piemēram, ūdens temperatūra glāzē ir vienāda ar apkārtējā gaisa temperatūru. Temperatūra raksturo arī siltuma plūšanas virzienu: vienmēr no ķermeņa, kam ir augstāka temperatūra, uz ķermeni, kam ir zemāka temperatūra.
Siltums ir enerģijas veids, ko plaši izmanto ikdienā: siltuma saglabāšanai, ūdens sildīšanai, ēdiena gatavošanai u.c. Piemēram, atstāj uz galda karstu un aukstu dzērienu vairākas stundas. Karstais dzēriens atdzisīs un aukstais dzēriens sasils, līdz abi sasniegs istabas temperatūru. Tad var teikt, ka abas šīs termodinamiskās sistēmas atrodas līdzsvara stāvoklī. Siltuma līdzsvaru sauc arī par termodinamisko līdzsvaru. Ķermeņa temperatūra raksturo ķermeņa sasiluma pakāpi.…