Kopš 1620. gada, kad Snellius attīstīja ideju par triangulāciju, tā ir plaši pielietota metode visā pasaulē. Tā veido pamatu, uz kura vairums starptautisko un valstisko mērījumu tiek veikti. Triangulācija sakabina sistēmā trīsstūrus un četrstūrus, izveidojot starp tiem punktus, starp zonām numurus, tos atzīmējot plānā. Šie punkti ir novietoti uz tādām vietām kā stabiem pauguru virsotnēs, uz Baznīcas torņiem un tamlīdzīgi augstiem punktiem, jo prasības ir pēc iespējas precīzākas. Būtībā, kā jau pats vārds vēsta( no latīņu valodas triangulatus ‘trijstūrveida’), triangulācija prasa lielumus trim leņķiem katrā trīsstūrī. Mazliet vairāk, nekā tas ir nepieciešams, taču iegūstam mērogu, pozīciju un orientāciju plānā. Tas, ka ne viss ir precīzi noteikt, vismaz vienai malai ir jābūt precīzi nomērītai. Viena mala ir kavēklis uz kļūdu uzkrāšanos.
Starptautiskajā mērīšanas sistēmā, trīsstūru malas ir vidēji 50 km (30 jūdzes) garas, bet tās nevar būt virs 100 km. No citas puses, katra bāzes līnija var būt 15 līdz 20 km (10-12 jūdzes), tāpēc, ka nesaistes meklējamas atbilstoši novietojumam un jāveic reāls mērījumu process. Bāzes līnijām jābūt nomērītām ar iespējamāko precizitāti (Smith R. James : Introduction to Geodesy The history and concepts of modern geodesy).
Triangulācija ir saistīta ar matemātiku. Triangulācijā kļūdas var kompensēt ar aprēķiniem vai vienādojot kļūdas. Triangulācija sastāv no leņķu mērīšanas trīsstūru sistēmā. Triangulācijas princips ir atbalsta punkti uz vienkāršas trigonometriskās bāzes. Ja trīsstūrim precīzi nomērīta viena mala un abi leņķi malas katrā pusē, tad abas nezināmās malas un atlikušo leņķi var aprēķināt. Normāli, visi leņķi katrā trīsstūrī ir nomērīti ar kļūdām līdz minimumam un sniedz datus priekš aprēķiniem precīzākiem datiem. Nomērītā mala, no trīsstūra atbalsta punkta, saucās par bāzes līniju. Mērījumi tiek veidoti ļoti precīzi. (www.ngs.noaa.gov/PUBS_LIB/Geodesy4Layman/TR80003A.HTM-42k-)
Trīsstūru sistēmu, ar kuru pārklāta uzmērījamā teritorija, sauc par triangulācijas tīklu vai, tāpat kā triangulācijas metodi, vienkārši par triangulāciju.…