Starptautiskā tūrisma pētījumos ir nepieciešami neskaitāmi skaitliski rādītāji, kuru pamatā ir statistiskie dati.
Par sistemātiskas uzskaites pašu sākumu tūrismā var uzskatīt 20.gs. pirmo pusi. Ir zināms, ka 1929. gadā Austriju apmeklēja ap 2 milj. cilvēku, Šveici – 1.5 milj. cilvēku, bet Itāliju – virs 1 milj. cilvēku. Neapšaubāmi, ceļojuma statistika bija visai primitīva, tā tika vākta un apkopota nacionālās drošības interesēs, kā arī kontrolējot migrācijas procesus un nodokļu ievākšanu, nevis, lai uzskaitītu tūristus. Tūristi tika skaitīti kopā ar pārējiem cilvēkiem, kas šķērsojuši robežu, netika izdalītas atsevišķas kategorijas.
Nākamais posms starptautiskā tūrisma statistikas attīstībā ir 40., 50. gadi, kad pēckara gados Eiropas valstis lielas cerības lika uz starptautisko tūrismu. Ar tūrisma apjoma un ekonomiskās ietekmes pieaugumu tika attīstīta arī tūrisma statistika. Pakāpeniski parastās uzskaites operācijas kļuva sarežģītākas un iekļāva dažādus tūristu migrācijas analīzes elementus.
Mūsdienās tūrisma statistika tiek veidota ar mērķi izvērtēt tūrisma ietekmi uz valsts ekonomiku, noskaidrot galvenos virzienus un tendences tūrisma attīstībā, kā arī statistika tiek izmantota dažādos mārketinga pētījumos par tūrisma produkta piedāvāšanu potenciālajiem patērētājiem.…