Nodokļi kā obligātie maksājumi jebkurai valstij vai valdniekam ir neatņemama ekonomisko attiecību sastāvdaļa rodoties kā pirmajām civilizācijām, tā arī pirmajām valstīm. Visā cilvēces vēsturiskās attīstības gaitā tādējādi valstij, valdniekam un sabiedrībai nepieciešamo vajadzību apmierināšanai pastāvējuši nodokļi (nodevas) kā sabidrības kopprodukta pārdales instruments. Dažādu maksājumu pastāvēšana kā ekonomiskās kultūras elements, ir raksturīga visām saimniekošanas formām līdz pat mūsdienām.1 Šajā referātā apskatīsim vienu noteiktu nodokli – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ir sarežģīts elementu kopums kā jebkurš nodoklis. Referātā apskatīsim tajā ietvertos elementus:
1)Aplikšanas objekts, to konkrētais saturs;
2)Likme;
3)Atlaides;
4)Atvieglojumi;
5)Nodokļa maksātājs;
6)Tas, kādā budžetā nodoklis tiek ieskaitīts (iemaksāts);
7)Maksāšanas termiņi;
8)Sodi par maksājumu termiņu nokavēšanu, izvairīšanās no nodokļu maksājumiem.
Sociālā apdoršināšana ir pasākumu kopums, ko organizē valsts, lai apdrošinātu personas vai viņas apgādībā esošo personu risku zaudēt darba ienākumu sakarā ar sociāli apdrošinātās personas slimību, invaliditāti, maternitāti, bezdarbu, vecumu, neliames gadījumu darbā vai saslimšanu ar arodslimību, kā arī papildu izdevumime sakarā ar sociāli apdrošinātās personas vai viņas apgādībā esošās personas nāvi. Sociālā apdrošināšana ir valsts sociālā drošība sistēmas sastāvdaļa. 1 Obligātās sociālās apdrošināšanas maksājumi Latvijā ieviesti kopš 1998. gada 1. janvāra agrākā sociālā nodokļa vietā.…