Šādu formulējumu par varas sapratni ir devis viens no izcilajiem filozofiem – M.Fuko. Tās varas attiecības, stratēģija un izveidojusies sistēma, kura mūs veido, caurvij un darina, ir zināšanu un patiesības apkopojums.
Šī darba uzdevums ir daudzmaz noskaidrot, ko nozīmē jēdziens vara, tās funkcijas un realizācijas formas. Varas jautājums ir ne tikai viens no politisko zinātņu centrālajiem jautājumiem, bet neapšaubāmi arī ir saistīts ar filozofiju.
Cilvēki savā vieglprātībā nereti spriež, ka vara ir viena vienīgā un ka tā ir politiskā vara. No šāda sprieduma likumsakarīgi izriet, ka vieniem vara pieder, bet citiem tās nav, un tāpēc varu var ( dažkārt – vajag ) sagrābt vai iekarot. Analizējot sīkāk, var nonākt pie secinājuma, ka ir kaut kas, ko, iegūstot savā īpašumā, uzskata par reālo varu, tādēļ kļūst nepieciešams pamatot un pilnvarot kādu, kas vienīgais ir tiesīgs uz šo varu. Taču iznīcinot iepriekšējo varu, tā atkal uzrodas, jo no tās vispār nevar izvairīties. Vara caurauž visas dzīves jomas, tās avots ir visur un nekur. Vara ir visesoša, tā pastāv it visās cilvēka dzīves jomās. Vara izpaužas ne tikai valsts un tās institūtu funkcionēšanā, bet arī modē, seksuālajās attiecībās, svinībās - svētkos, dievkalpojumos, sarunas u.tml. Vara pastāv visniecīgākajā komunikatīvās sistēmas sastāvdaļā, kurā to nodrošina un modelē valoda.
…