Teorētiski tiek noskaidroti vardarbības cēloņi, izpausmes, sekas un vardarbības atpazīstamība. Aprakstīti visi četri vardarbības veidi:
• emocionālā vardarbība - emocionāla iespaidošana, pašcieņas aizskaršana;
• fiziskā vardarbība - spēka pielietošana, fiziska iespaidošana;
• seksuāla vardarbība - bērna izmantošana seksuālos nolūkos, seksuālās sarunās;
• pamešana novārtā - netiek apmierinātas bērna vajadzības.
Analizējot darbu, var secināt, ka:
Vardarbība pret bērniem ir aktuāla Latvijas sabiedrības veselības problēma. Jēdziens «vardarbība pret bērnu» ir plašāks, nekā mums liekas.
Vardarbība pret bērnu nenozīmē tikai redzamus miesas bojājumus, seksuālu izmantošanu vai kliedzošus emocionālās vardarbības gadījumus.
Vecāku nolaidība jeb bērna novārtā pamešana ir nopietna vardarbības forma pret bērnu, kas var radīt daudzveidīgas un nopietnas sekas.
Vecāku nolaidība izpaužas, kā bērna pamatvajadzību neapmierināšana.
Tai ir vairākas formas: fiziska, emocionāla nerūpēšanās, kā arī nerūpēšanās par bērna izglītību, medicīnisko aprūpi utt., kas nozīmē, ka bērnam netiek nodrošinātas atbilstošs apģērbs, ēdiens, pajumte, emocionālo vajadzību apmierināšana, bērns nesaņem atbilstošu medicīnisko aprūpi, izglītību, bērns netiek uzraudzīts atbilstoši vecuma.
Lai mazinātu vardarbību ģimenēs, ļoti būtiska ir vairāku institūciju iesaistīšanās un savstarpējā sadarbība.
Darbā apkopoti likumdošanas akti bērnu tiesību aizsardzības jautājumos, kas paredz sociālo pakalpojumu- rehabilitācijas iespējas gan institūcijās, gan dzīves vietās.