Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:471286
 
Evaluation:
Published: 25.11.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Viduslaiku kultūra Eiropā    3
1.1.  Arhitektūra    3
1.2.  Viduslaiku izglītība, zinātne un literatūra    4
2.  Viduslaiku filozofija Eiropā    6
  Izmantotās literatūras saraksts    10
Extract

Laikposmā no. 5. – 11. gs. Kristietību pieņēma turpat vai visas Eiropas tautas, un tās vienoja kopēja baznīcas virsvalde – pāvesta vara. 1054. g. oficiāli baznīca sašķēlās Rietumu katoliskajā un Austrumu pareizticīgajā baznīcā. Viduslaikos baznīcai piederēja noteicošais vārds gandrīz visās dzīves jomās. Izglītību bija iespējams iegūt tikai klosteru un baznīcu skolās.
1.1.Arhitektūra

Pēc kristietības atzīšanas Romā tika uzcelti daudz dievnamu. Baznīcu jeb sakrālajā būvniecībā kā paraugu izmantoja Romas publiskās celtnes un bazilikas. Baziliku tipa baznīcas bija ļoti vienkāršas. Tām bija taisnstūrveida plānojums un iekštelpa ar kolonnu rindām sadalīta vairākās daļās – jomos. Pus lokveida apsīda atradās vidusjoma dziļumā, galvenajai ieejai pretējā pusē. Kristieši tur novietoja altāri. Vidusjoma abās pusēs atradās sānjomi. Marmora grīdas un kolonnas, kā arī daudzkrāsainas mozaīkas radīja greznuma iespaidu bazilikas plānojuma baznīcās.
Par Bizantijas sakrālās arhitektūras pirmsākumu var uzskatīt Svētās Sofijas katedrāli, ko imperators Justiniāns I uzcēla Konstantinopolē 6. gadsimtā. Ievērojamākais jaunums šajā sava laika lielākajā baznīcā bija četru grandiozu kolonnu balstītais centrālais kupols. Kupols ar logu rindām paceļas sešdesmit metru augstumā un rada katedrālē gaišuma un plašuma sajūtu. Svētās Sofijas katedrāle kļuva par paraugu Bizantijas un Krievijas baznīcām, kā arī daudzām islāma pasaules mošejām. Daudzkrāsainās mozaīkas radīja svinīgi dievbijīgu gaisotni Bizantijas baznīcās.
Katoļu baznīcas bagātību pieaugums radīja visus priekšnoteikumus romānikas stila sakrālās arhitektūras izveidei Rietumeiropā. Dievnamus sāka celt lielākus nekā līdz šim, koka ēku vietā nāca akmens celtnes, un jumtu nesošās arkas tagad izbūvēja pusaploces formā. Iemesls, kas veicināja pāreju uz akmens celtnēm, bija bailes no ugunsgrēka. Romānikas stila uzplaukums bija 11. – 12. gadsimtā. …

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register