Jūtas un emocijas
Cilvēka subjektīvo pasaules vērtēšanas sistēmu sauc par jūtām, kā priekšmets var būt jebkura lieta, parādība. Gadījumā, kad cilvēks tieši tiekas ar jūtu priekšmetu, notiek jūtu pārdzīvošanas process. Šo sakaru ar jūtu priekšmetu subjektīvo vērtējumu aktualizācijas procesu sauc par emocijām.
Cilvēka jūtām ir dažādas īpatnības: polaritāte, intensitāte, stēniskums, astēniskums. Bet jūtu veidi ir tikai divi- zemākās un augstākās jūtas. Zemākās jūtas saistītas ar cilvēka dabiskajām vajadzībām (ēdiens, miegs, siltums u.t.t), bet augstākās jūtas ir cilvēka garīgās dzīves pušu sabiedriska vērtēšanas sistēma. Augstākās jūtas ir: morālās (tikumiskās), intelektuālās, praksiskās, estētiskās.
Jūtas nodrošina sociāli nepieciešamās uzvedības formas personības struktūrā, tādēļ jūtas ieņem paliekošu vietu audzināšanā, pašaudzināšanā, kurām ir vairāki etapi.
Dažādi cilvēki vienā un tajā pašā situācijā rīkojas atšķirīgi. Tāpēc tika ieviests personības emocionālās noturības jēdziens. Emocionālā noturība lielā mērā atkarīga no nervu sistēmas īpatnībām, kas nosaka cilvēka temperamentu, kā arī svarīga loma ir vajadzību un motivācijas sfērai.
Testā “Personības emocionālās noturības (nenoturības) noteikšana” Anna ieguva 3 balles, kas liecina par normālu vidēju emocionālo noturīgumu.
…