Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:393508
 
Author:
Evaluation:
Published: 03.03.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Atēnas strūklaka Parlamenta ēkas priekšā

1858. gadā sākās Vīnes mūra nojaukšana. Johanns Strauss tam pa godu komponēja Demolierer - polku. 85 arhitekti piedalījās konkursā par jaunās Vīnes ielas Ringstrasse apbūvi. Vīnes iedzīvotāji izturējās ļoti skeptiski pret šo monumentālismu. " Parlamentam ir zāles, kurās neko nevar dzirdēt, Rātsnamam ir telpas, kurās neko nevar redzēt, un Burgtheater teātri ir teātris , kurā nevar neko dzirdēt un redzēt" - tāds bija daudzu viedoklis.
Šīs ēras viens no ievērojamākajiem arhitektiem Theophil Hansen , izstrādāja Atēnu strūklaku ar tās figūru kompozīciju kā brīnišķu noslēgumu Parlamenta ekas kopējam kompleksam. Visa strūklaka ar tās baseiniem un figūrām, kausiem un krūkām ir veidota simetriski. Centrā atrodas 4 metrus augstā Atēnas statuja - grieķu gudrības dieviete, kuru veidojis skulptors Carl Kundmann. Figūras apkārt Atēnai atēlo lielākās monarhijas upes: priekšpusē Inn kā bārdains vīrs un Donava kā sieviete, autors Hugo Haerdtl, aizmugurē viena otru apvijušas divas sievietes - Elba un Moldava. Tam pievienojas vēl divi uz delfīniem jājoši puikas.
Pašu Atenu pili vainago likumdošanas un izpildvaras figūras, to metu autors Josef Tautenhayn.
Tas, ka laukumu mākslinieciskā apdare bija mazāk svarīga par Ringstrasse ēku izbūvi liecina stāsts par Atēnas strūklaku. Plānošanas darbi tika pabeigti jau 1870. gadā, tomēr celtniecības darbi vēl nesākās. Tikai 1898. gadā sākās darbi un pēc 4 gadiem monuments beidzot tika pabeigts. Tajā gadā Parlamenta ēka svinēja jau savu 29. dzimšanas dienu.
Šodien vairs tikai nedaudzi zina , ka strūklaka tika uzcelta krietni vēlāk kā ēka. Tieši pretēji: šodien austriešiem skats uz parlamenta ēku bez gudrības dievietes Atēnas un viņu ieskaujošajām figūrām vairs grūti iedomājams.


Ludwig van Bethoven (1770-1827.) Bēthovena laukums

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register