Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:307462
 
Evaluation:
Published: 02.05.2022.
Language: Latvian
Level: Elementary school
Literature: 4 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Vulkāna izvirdums ir Zemes izelpa   
2.  Zinātnieki iesaka sekot Etnas „elpai”   
3.  Vulkāna izvirduma stāsts   
4.  Jeloustounas vulkāni kļūst par geizeriem   
5.  Uguns kalni – vulkāni   
6.  Vulkāniskās uguns spēks   
7.  Lielākie izvirdumi 20.gadsimtā   
8.  Izmantotā literatū   
Extract

Seismiskā aktivitāte gar uguns loku rada arī spēcīgas zemestrīces, tostarp regulāri liek drebēt Japānai un Kalifornijai.
Havaju salas atrodas karstā Klusa okeāna ziemeļu apgabalā, tūkstošiem km attālumā no galvenajām vulkānu zonām. To 20 salas ir veidojusi vulkānu ķēde , kas pacēlusies no jūras gultnes.
Karstie punkti rodas, kad izolēta magma iegraužas Zemes plātnē. Milzīgs karstu, šķidru akmeņu baseins paceļas pat 160 km augstumā no Zemes dzīlēm un izlaužas caur Zemes garozas vājākajiem punktiem, lai izveidotu vulkānu. Ja kāda no Zemes plātnēm virzās pār karsto punktu , veidojas vulkānu ķēde , kā , piemēram, Havaju vai Galapagu salas.
Antarktīda , iespējams, izskatās pēc kontinenta , kas iesprostots nebeidzamā sasalumā, tomēr uz tās atrodas 5 vulkāni. Postošākais ir 3794 m augstais Erebusa kalns, kas ir vistālāk pasaules dienvidos aktīvais vulkāns. Tā izvirdums 1841. gadā, kad vulkānu atklāja pētnieks kapteinis Džeimss Ross, bija īpaši nežēlīgs . Kopš tā laika Erebuss bija aktīvs vairākkārt. 1984.gadā tas melnu pelnu mākonī meta karstu akmeņu bumbas 610 m augstumā virs krātera malas, un vulkāns joprojām regulāri izdala tvaiku.
Antarktīdas vulkāni radušies gar lūzuma zonu malām līdzīgi Austrumāfrikas Liela Rifa ielejai, kas lēni, bet pakāpeniski paplašinās.
Pinatubo kalnu izvirdums Filipīnās 1991.gadā izraisīja pasaulē lielākās klimata pārmaiņas pēdējo gadu vēsturē. Pinatubo kalns stratosfērā izšāva milzīgu putekļu daudzumu, kas izplatījās pa pasauli, tiekot līdz pat Antarktīdai. Putekļi aizsedza sauli un pazemināja pasaules vidējo gaisa temperatūruaptuveni par pusgrādu pēc Celsija. Kopš Kraka tau izvirduma 1883. gadā neviena vulkāna sekas nebija sniegušās tik tālu.
Pinatubo kalna izvirdums radīja arī skābju mākoni, kurā bija 6 miljoni tonnu sērskābes aerosola,- tā bija sīku, gaisā lidojošu daļiņu migla. Tāpat kā karstuma vairogs, aerosols atvairīja Saules siltumu un atvēsināja planētu vēl vairāk.
Skābju mākonis stratosfērā uzbruka arī daļai ozona slāņa, un tiek uzskatīts, ka tas izraisījis ozona slāņa samazināšanos virs tropiem, kur ozons ir viskoncentrētākais.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,48 €
Work pack Nr. 1391787
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register