Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:610906
 
Author:
Evaluation:
Published: 02.04.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Žargonismi visbiežāk rodas, ja literārus vārdus aizstāj ar nevajadzīgiem, izkropļotiem citvalodu vārdiem, kā arī sagroza dzimtās valodas vārdu nozīmes.
Žargonismi, tāpat ka vienkāršrunas vārdi, piesārņo valodu un liecina par zemu valodas kultūru. Dažreiz žargons ir tikai īpaša runas maniere, piemēram, skolēniem, studentiem, kareivjiem.
Žargonismi ir diezgan parasti īpašā neliterāras valodas paveidā, ko sauc par žargonu. Žargons ir kropļota valoda, ko lieto noteiktas sociālas grupas, noteikti sabiedrības slāņi. Izkropпojumi skar visu valodas sistēmu - fonetiku, gramatiku, leksiku.
Latviešu valodā visvairāk pazīstamais žargons ir kārkluvāciešu žargons, ko XlX gs. beigās un XX gs. sākumā lietoja galvenokārt pilsātas buržuāzija. Šī žargona runātāji sagrozоja latviešu vārdu skanējumu, latviešu vārdu vietā bieži lietoja izkropļotus vācu vārdus un vispār centās savu valodu vāciskot. Mūsdienās šis žargons ir zudis, kaut gan atseviрči vārdi barbarismu veidā vēl sastopami mājsaimniecībā un arī amatniecībā.
Kārkluvāciešu žargons ir plaši atspoguļots literatūrā - brāļu Kaudzīšu, A.Deglava, R.Blaumaņa, A.Upоša un citu rakstnieku darbos, kur tas izmantots tēlu raksturošanai.
Žargonismi visbiežāk tiek radīti, kropļojot citvalodu vārdus un sagrozot dzimtās valodas vārdu nozīmes. Citvalodu vārdi veido lielu žargonismu grupu, lielākoties tie ir barbarismi:
feins, foršs, šmuce.
Žargonismi literārajā runā lietojami ar lielu ierobežojumu, jo tie piesārņo valodu un degradē pašu runātāju. Attiecīgajā vidē tiem šāda negatīva vērtējuma nav.
Literāros darbos žargonu izmanto personāža valodвā kā stilistisku līdzekli tēlojamās vides raksturošanai. Žargona iekļaušanai daiļdarbā jābūt mākslinieciski attaisnotai un atturīgai, citīdi tiek kaitēts pašam daiļdarbam.
,,Nē, tu esi vēl bērns, mazais... goda vārds! No sīkumiem gribi iztaisīt un piešūt man nez kādu krimināllietu. Nu, labi, ja tev no tā būs labāk - es varu pateikt ar. Nu, es tā sacīju. Kaut kā tamlīdzīgi... un pēc apstākļiem... tā bija, nu, kā to teikt, sava veida diplomātija no manas puses. Vai tev būtu labāk, ja es ar vecajiem sanоstos? Nu, iznāca viņdien saraušanās par tevi... mutere nāca atklātā uzbrukumā... un tad es tā pateicu, un viņa man noticēja, saproti?"…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,48 €
Work pack Nr. 1179620
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register