Arheoloģija (stāsts par senatni)- zinātne, kas pētī cilvēku sabiedrības vēsturisko pagātni pēc dažādiem priekšmetiem (darba rīkiem, mājsaimniecības piederumiem, ieročiem, mājokļiem, apmetnēm, nocietinājumiem, kapulaukiem, vrakiem); galvenā šīs zinātnes metode ir izrakumi.1
Zemūdens arheoloģija – pētī arheoloģiskus pieminekļus, kas atrodas zem ūdens (jūrās, upēs, ezeros). Pie zemūdens arheoloģijas izpētes objektiem pieder nogrimuši kuģi, senas dzīvesvietas, kapulauki, kas nokļuvuši zem ūdens zemestrīču, kā arī ūdenstilpju krastu mainīšanās rezultātā. Zemūdens arheoloģija radās 20. gadsimta sākumā. Sākotnēji darbu zem ūdens veica ūdenslīdēji, kopš 20. gadsimta vidus to veic galvenokārt speciālisti arheologi vienkāršota tipa ūdenslīdēja tērpos. Latvijā zemūdens arheoloģiskie pētījumi veikti Vilkmuižas ezerā.
Pēdējā laikā arheoloģiskie pētījumi tiek veikti apmēram piecreiz mazāk nekā 80. gados. Jo jebkuri arheoloģiskie izrakumi nozīmē arī objekta iznīcināšanu – no kultūras pieminekļu aizsardzības viedokļa labāk vispār neko nerakt..., Tiesa, pēdējā laikā Latvijas arheologi sāk strādāt arī ar tā saucamajām nedestruktīvajām metodēm, kas arvien plašāku pielietojumu gūst citur pasaulē.
Latvijā ir aptuveni 25 arheologi, kuriem ir tiesības veikt pētījumus. Viņi pārstāv Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtu, Latvijas Vēstures muzeju, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, virkni novadu muzeju, SIA “AIG”. Kā sacīja Juris Urtāns, ap 80% arheoloģisko pētījumu notiek par būvniecībā ieinteresēto personu un uzņēmumu līdzekļiem – tie ir arheoloģiskie aizsardzības darbi, kurus nosaka likums. 3
Zemūdens arheoloģijas centrs V. Raina vadībā apsekoja jūru pie Kolkasraga, tur atrodot trīs kuģa vrakus un kādas lidmašīnas atlūzas. Vienu vraku atraka un paņēma no tā paraugus tālākiem pētījumiem. Visas vraka daļas izgatavotas no ozolkoka un savienotas ar koka tapām, vraka izmēri – 20x 6m. Visticamāk, tas ir neliels karakuģis vai kuģis, kas piemērots ziemeļu apstākļiem. Šobrīd arheoloģiskie darbi pārtraukti, lai nesabojātu vraka konstrukciju. Vraks ir vislabāk saglabājies un vecākais no šobrīd Latvijas piekrastē atrastajiem senajiem līdzekļiem.…