Valsts ekonomiku var finansēt gan no iekšējiem, gan no ārējiem resursiem. Viens no būtiskākajiem šīs finansēšanas veidiem ir ārvalstu tiešās investīcijas.( http://www.bank.lv/lat/main/all/pubrun/avrev/2006/avrev0406/arinvest/(01.10.2009))
Tiešās ārvalstu investīcijas parasti definē kā summu, kuru noteiktas valsts iedzīvotājs vai firma iegulda ārvalstu uzņēmumā, pār kuru viņam ir kontrole. Parasti tiešās ārvalstu investīcijas ir saistītas ar noteiktas firmas filiāles, kontrolētas firmas vai kopuzņēmuma izveidošanu ārvalstīs. Visbiežāk tiešās ārvalstu investīcijas izmanto, lai iekļūtu jaunā tirgū.(Bojārs u.c., 1996, 70. lpp.)
Ārvalstu tiešās investīcijas sastāv no trīs daļām:
Investīcijas pašu kapitālā
Investoru reinvestētā peļņa
Citi darījumi starp investoru un tiešo investīciju uzņēmumu, piemēram, aizņēmumi, aizdevumi, tirdzniecības kredīti(http://www.bank.lv/lat/main/all/pubrun/avrev/2006/avrev0406/arinvest/(01.10.2009))
Tiešajam investoram ir ietekme un piedalīšanās iespējas uzņēmuma vadīšanā.
Ja kādu laiku valstī neienāktu jaunas investīcijas un neaizplūstu esošās, tad jebkurā gadījumā tiešo investīciju lielumu ietekmētu tas vai ieguldījumi ir nesuši peļņu, tas atspoguļotos rādītājā investoru reinvestētā peļņa. Tātad, ja ieguldījumi būtu nesuši peļņu, tad tiešo investīciju apjoms palielinātos, bet ja ieguldījumi būtu nesuši zaudējumus, tad tiešo investīciju apjoms samazinātos.…