Author:
Evaluation:
Published: 02.05.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
  • Summaries, Notes 'Saistību tiesību jautājumu atbildes', 1.
  • Summaries, Notes 'Saistību tiesību jautājumu atbildes', 2.
  • Summaries, Notes 'Saistību tiesību jautājumu atbildes', 3.
  • Summaries, Notes 'Saistību tiesību jautājumu atbildes', 4.
  • Summaries, Notes 'Saistību tiesību jautājumu atbildes', 5.
  • Summaries, Notes 'Saistību tiesību jautājumu atbildes', 6.
Extract

Pauls ir teicis: “Saistību būtība nav tajā, lai padarītu par mūsu kādu ķermenisku priekšmetu vai kādu servitūtu, bet gan tajā, lai saistīt citu tā, lai viņš mums kaut ko iedotu, izdarītu vai piešķirtu.”
Saistību tiesības ir tādas tiesības, uz kuru pamata vienai personai (parādniekam) jāizdara par labu otrai (kreditoram) zināma darbība, kam ir mantiska vērtība. Saistības rodas vai nu no tiesiska darījuma, vai no neatļautas darbības, vai pēc likuma. Darījumam jābūt tiesiskam. Citu personu tiesību aizskārumi, kā mantas bojāšana, piesavināšanās, veselības apdraudējumi, goda un cieņas aizskaršana, ir neatļauta darbība, un no tās rodas saistības atlīdzināt zaudējumus vai īpašos gadījumos dot citādu apmierinājumu. Likumā var būt noteikts, ka noteiktos apstākļos, pie noteiktiem faktiem personai rodas konkrēti pienākumi pret otru personu. Piem., pienākums maksāt likumiskos procentus par naudas vai atvietojam lietu nonākšanu citas personas turējumā.
Izbeidzas: izpildījums, ieskaitījums, pārjaunojums. Izpildījums – spēkā tad, ja to izdarījusi un saņēmusi īstā persona īstā vietā īstā laikā un pienācīgā kārtā. Ieskaits – prasījuma dzēšana ar pretprasījumu. Pieļaujams tad, ja priekšmetiem ir vien āda šķira un abiem prasījumiem jau iestājies izpildes termiņš. Nav atļaujams attiecībā uz valsts un pašvaldību nodokļiem un nodevām, un valsts pirkuma maksas prasījuma gadījumos. …

Author's comment
Atlants