Author:
Evaluation:
Published: 09.12.2008.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 8 units
References: Used
  • Research Papers 'Tiesību vēsture un avoti. Tiesību normas. Tautas gudrības', 1.
  • Research Papers 'Tiesību vēsture un avoti. Tiesību normas. Tautas gudrības', 2.
  • Research Papers 'Tiesību vēsture un avoti. Tiesību normas. Tautas gudrības', 3.
  • Research Papers 'Tiesību vēsture un avoti. Tiesību normas. Tautas gudrības', 4.
  • Research Papers 'Tiesību vēsture un avoti. Tiesību normas. Tautas gudrības', 5.
  • Research Papers 'Tiesību vēsture un avoti. Tiesību normas. Tautas gudrības', 6.
Extract

Pirms darbā aplūkošu tiesību normas „tautas gudrībās” (latviešu tautas dziesmās, sakāmvārdos, parunās), noskaidrošu jēdzienus, kas ir tiesību normas, tiesību principi un ar ko tiesību principi atšķiras no paražu tiesībām. Ar paražu tiesībām savā darbā sapratīšu tiesību normas „tautas gudrībās”- latviešu tautas dziesmās, sakāmvārdos un parunās.
Tiesību normas – vispārēja satura uzvedības noteikumi, kam piemīt visiem obligāts raksturs, kas apveltī (piešķir) tiesību subjektus ar tiesībām un pienākumiem un noteikumu neievērošanas gadījumā paredz atbildību.
Tiesību norma nosaka uzvedības robežas („rāmjus”) iedzīvotājiem, dažādām organizācijām, amatpersonām, t.i. visiem subjektiem, kas kļūst par sabiedrībai nozīmīgo sabiedrisko attiecību dalībniekiem.
No visām esošajām sociālajām regulām tiesību normām ir vislielākais spēks. Šī spēka galvenais cēlonis ir tas, kas šīs regulas garantē valsts. Bez šaubām, tas ir atkarīgs no tā, kā konkrētā valsts šo uzdevumu pilda.
Lielā mērā normu obligātumu nodrošina to soda sankcijas. Tās atņem vai ierobežo tiesībpārkāpējiem noteiktus labumus (piemēram, ierobežo brīvību), uzliek noteiktus pienākumus (samaksāt naudassodu), paredz nosodījumu (rājienu, brīdinājumus u.c.). …

Author's comment
Atlants