Author:
Evaluation:
Published: 25.01.2017.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
  • Summaries, Notes 'Likumdošana kā kompromisa māksla', 1.
  • Summaries, Notes 'Likumdošana kā kompromisa māksla', 2.
  • Summaries, Notes 'Likumdošana kā kompromisa māksla', 3.
  • Summaries, Notes 'Likumdošana kā kompromisa māksla', 4.
Extract

SOKRĀTS -> Sokrāts neveido ideālo valsts modeli, bet iestājas par valsti kā tādu, jo tā sniedz tiesisko drošību. Saka, ka viss likumīgais ir taisnīgs – jebkura likuma ievērošana pati par sevi ir taisnīga (likuma neievērošana ir netaisnīga). Ja spriedums ir kļūdains, tas nedod tiesības to nepildīt, jo svarīgāk ir tas, ka valsts, likumi un tiesa vispār pastāv. Tas, ka kādā gadījumā nav sasniegts rezultāts, nav tik svarīgi (indivīds tiek pakārtots sabiedrības labumam, kopējām interesēm – paciest, ka likums ir netaisnīgs). Likumus un tiesas spriedumus var kritizēt (mērķis – to uzlabošana), bet tie tik un tā jāievēro. Taisnīgums drīzāk identificējams nevis ar atsevišķiem likumiem, tiesas spriedumiem, bet ar visu tiesisko kārtību, t.i., polisu.
*Radbruha formula – ko darīt, ja likums ir netaisnīgs. Ievieš mīkstināto teoriju – mērenas netaisnības gadījumos piekrīt Sokrātam; bet, ja likums ir acīmredzami netaisnīgs, tad tādu nedrīkst pildīt.
Sokrāts pakļaušanos likumam pamatoja ar to, ka polisas vara pār pilsoņiem pielīdzināma līgumam. Pildīt līgumus ir ētikas prasība, pašsaprotama lieta. Uztvēra polisas likumus par sava veida sabiedriskajiem līgumiem (pilsoņi vienojušies par rīcību konkrētās situācijās).
Sokrāts atzina, ka likums dažos gadījumos var būt netaisnīgs. Tad jāvēršas atpakaļ pie dialoga, mēģinot likumu izmainīt no iekšienes. Pilsonim jāiet uz tautas sapulci un jāstāsta par problēmu. Ja līdzpilsoņus nevar pārliecināt, tad vienīgais veids, kā rīkoties situācijā, kad nepatīk polisas likumi, tiek nodrošināta iespēja paņemt savu īpašumu un pārcelties uz dzīvi citur (iestāties citā kopībā). Bet nepaklausība likumam nav alternatīva, tā nav apspriežama.
*Sokrāta bēgšana pirms nāvessoda izpildes – līguma laušana ar savu polisu (ļaunums un netaisnība).

Likuma nepilnību novēršanai mūsdienās joprojām izmanto Radbruha formulu - Radbruhs saka, ka likumu nevar tikai vienlīdzīgi piemērot – jāskatās arī uz likuma tekstu. Ja likums ir netaisnīgs, tad tādu nevar piemērot. Radbruhs skatās ne tikai uz formu, bet arī uz saturu. Radbruha formula. Absolūti netaisnīgs likums nav tiesības.

Author's comment
Atlants