Author:
Evaluation:
Published: 23.12.2013.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Used
  • Summaries, Notes 'Starptautiskās tirdzniecības politikas instrumenti', 1.
  • Summaries, Notes 'Starptautiskās tirdzniecības politikas instrumenti', 2.
  • Summaries, Notes 'Starptautiskās tirdzniecības politikas instrumenti', 3.
  • Summaries, Notes 'Starptautiskās tirdzniecības politikas instrumenti', 4.
  • Summaries, Notes 'Starptautiskās tirdzniecības politikas instrumenti', 5.
Extract

Viena no importa kvotu variācijām ir labprātīga eksporta ierobežošana, kuru reizēm dēvē arī par labprātīga eksporta līgumiem. Tie sevī ietver tirdzniecības ierobežojumus, tieši eksportam, nevis importam. Šos ierobežojumus parasti ievieš pēc importa valsts prasības un pieņem eksportētāji, lai izvairītos no citiem tirdzniecības ierobežojumiem. Pēdējā laikā labprātīga eksporta ierobežošana ir padarīta par vienu no tirdzniecības politikas instrumentiem. Bet no ekonomiskā viedokļa, labprātīga eksporta ierobežojumu izmantošana atgādina importa kvotu izmantošanu, kuras licenzējušas ārvalstu valdības, bet dārgi izmaksājušas importētājvalstīm.
Labprātīgi eksporta ierobežojumi vienmēr izrādās vairāk nerentabli importētājvalstij, nekā nodevas, kas ierobežo importu, rēķinot uz vienādu apjomu. Atšķirība ir tajā, ka summa, kuru iegūtu importētājs, izpildot nodevas, izpildot labprātīgus eksporta ierobežojumus, kļūst par ienākumiem, kurus iegūst ārvalstnieki. Tādā gadījumā labprātīgie eksporta ierobežojumi nesot zaudējumus importētājvalstij. Importa kvotas un labprātīgi eksporta ierobežojumi no nodevām atšķiras ar to, ka tie neienes valstīm tiešus ienākumus.
Atsevišķi labprātīgie eksporta ierobežojumi atstāj iespaidu uzreiz uz vairākām valstīm. Piemēram, tekstila eksporta ierobežojumi, kas paredzēti 22 valstīm.

Author's comment
Atlants