Evaluation:
Published: 28.07.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Used
Time period viewed: 20th century (1900 A.D. to 1999 A.D.
2000 - 2010 years
  • Summaries, Notes 'Tiesu vara Kiprā', 1.
  • Summaries, Notes 'Tiesu vara Kiprā', 2.
  • Summaries, Notes 'Tiesu vara Kiprā', 3.
  • Summaries, Notes 'Tiesu vara Kiprā', 4.
  • Summaries, Notes 'Tiesu vara Kiprā', 5.
  • Summaries, Notes 'Tiesu vara Kiprā', 6.
  • Summaries, Notes 'Tiesu vara Kiprā', 7.
  • Summaries, Notes 'Tiesu vara Kiprā', 8.
Extract

1.1. Tiesu varas vēsturiskā attīstība
Līdz 1963. gadam tiesu vara Kipras Republikā (grieķu - Κυπριακή Δημοκρατία, Kypriakī́ Dīmokratía - [cipɾiaˈci ðimo̞kɾaˈtia], turku - Kıbrıs Cumhuriyeti, angļu - the Republic of Cyprus)1 piederēja Augstākajai Konstitucionālai tiesai (the Supreme Constitutional Court), Justīcijas Augstākai tiesai (the High Court of Justice) un zemāk stāvošām tiesām, kuri tika izveidoti uz likuma pamata.
Augstākā Konstitucionāla tiesa sastāvēja no „neitrālā” priekšsēdētāja, kas nepiederēja ne pie vienas nacionālas kopienas, viena kiprieša-grieķu tiesneša un viena kiprieša-turku tiesneša. Šīs tiesas kompetencē bija jautājumi par Konstitūcijas interpretēšanu; likumu, likumam pamatotu aktu, izpildvaras lēmumu atbilstības konstitūcijai pārbaude. Konstitūcijas 146. pants noteica, ka Augstākai Konstitucionālai tiesa ir tiesu uzraudzības funkcijas par valsts pārvaldes institūciju darbību un izdotajiem aktiem, pie tam Likumā „Par vēlēšanām” bija noteikts, ka Augstākā Konstitucionāla tiesa izskata arī strīdus, kas saistīti ar vēlēšanām.
Justīcijas Augsta tiesa sastāvēja no neitrāla priekšsēdētāja, diviem kipriešu-grieķu tiesnešiem un viena kiprieša-turku tiesneša, tai nebija augstākas apelācijas instances. Justīcijas Augstas tiesas kompetencē bija izskatīt sūdzības uz visiem valsts tiesu nolēmumiem, izņemot sūdzības par Augstākas Konstitucionālas tiesas nolēmumiem. Justīcijas Augstai tiesai bija ekskluzīva kompetence lietās par jūras kuģniecību, kā arī tā bija pirmās instances tiesa lietās par Republikas Prezidenta un Viceprezidenta apsūdzību valsts nodevībā, amorālā uzvedībā.
Pēc 1963. gadā notikušajām kopienu sadursmēm starp kipriešiem-grieķiem un kipriešiem-turkiem) abu augstākminēto tiesu funkcionēšana kļuva neiespējama, līdz ar to, lai nodrošinātu tiesu darbību, abas tiesas (01.1964.) tika apvienotas vienotā tiesu institūcijā – Augstākā tiesā, kura apvienoja abu līdzšinējo tiesu kompetenci.

Author's comment
Atlants